Bitcoin není investice, Buffett kritizuje kryptoměny už roky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Buffett kritizuje bitcoin už roky. Lidé ale prý pořád nechápou, že nákup kryptoměny není investicí

Buffett kritizuje bitcoin už roky. Lidé ale prý pořád nechápou, že nákup kryptoměny není investicí
Warren Buffett
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Cena bitcoinu a dalších virtuálních měn sice od prosince klesla o více než polovinu, přesto ale kryptoměny dál vzbuzují pozornost. Například investor a miliardář Warren Buffett opakovaně přichází s výpady vůči bitcoinu. Na rozdíl od nákupu akcií, dluhopisů nebo nemovitostí totiž Buffett nepovažuje nákup kryptoměn za investici. "Je to proto, že nemají hodnotu samy o sobě," řekl v nedávném interview pro Yahoo Finance. Jak později upozornil server CNBC, miliardář tyto teze opakuje již pátým rokem. Nejrozšířenější virtuální měna se za dané období zhodnotila více než padesátinásobně.

"Pokud investujete do bitcoinu nebo do nějaké jiné kryptoměny, nevlastníte nic, co by něco produkovalo," argumentoval Buffett pro Yahoo Finance.

"Jen doufáte, že nějaký další chlapík zaplatí víc a vy pak doufáte, že toho člověka najde další člověk, který mu zaplatí ještě víc a tak dále. Chcete-li investovat, tak to, co kupujete, musí mít cenu samo o sobě," míní Bufett. "Hodnota bitcoinu se odvíjí z toho, co lidé jsou ochotni zaplatit," řekl šéf Berkshire Hathaway.

Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně

V kryptoměnách tak miliardář budoucnost nevidí, aktuálním tvrzením jen navázal na svá předchozí kritická slova vůči virtuálním měnám. "Pokud jde o digitální měny, obecně mohu s jistotou říci, že skončí špatně," řekl Buffett v lednu.

Část zastánců kryptoměn však tvrdí, že Buffett digitálním měnám nerozumí a jeho předpovědi tak neberou příliš vážně.

Investor navíc podobná slova pronesl již před pěti lety, když podle zjištění serveru CNBC označil bitcoin za přelud. Také tehdy argumentoval, že řečená kryptoměna postrádá jakoukoliv vnitřní hodnotu. „Nepřekvapilo by mě, kdyby bitcoin do deseti až dvaceti let přestal existovat,“ prohlásil Buffett v interview s CNBC v roce 2014.

Výnos z dolování bitcoinu uvadá, těžař kryptoměn jde ale na zisk jinak

Buffett už se navíc v minulosti nesprávně rozhodl, když neinvestoval do společností Google a Amazon. "Nemyslel jsem, že by Jeff Bezos mohl dosáhnout úspěchu v tak velkém měřítku," připomíná server CNBC Buffettova slova akcionářům z května 2017.

Někteří investoři ale na rozdíl od Buffetta věští budoucí značný úspěch i kryptoměnám. „Z osmdesáti procent se cena bitcoinu bude pohybovat ve stovkách tisíc dolarů, z dvaceti procent to bude kvůli sporům v komunitě pod tisícovkou dolarů,“ uvedl na konferenci pod hlavičkou E15 Premium investor a ekonom Václav Dejčmar.  

Jak přijít k bitcoinu? Existuje řada možností, část firem v kryptoměně vyplácí i mzdy
Mýty a velká očekávání. Novou bublinou se po bitcoinu může stát blockchain
Kryptoměny vycházejí z české mentality, říká zakladatel burzy NakamotoX Jiří Fiala
IOTA: Kryptoměna, která má za cíl učinit technologii bitcoinu zastaralou
Jak vybudovat odolné soukromé portfolio

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!