Bitcoin dominuje kryptoměnám stále více | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bitcoin zdražil za týden téměř o polovinu, jeho dominance sílí

Jan Vávra

Jan Vávra

Postavení bitcoinu ve světě kryptoměn je nejsilnější za více než dva roky. Může za to aktuální prudký růst jeho ceny, za kterým kurzy ostatních virtuálních měn zaostávají.

Téměř 14 procent za posledních 24 hodin, přes 40 procent během týdne – tak lze shrnout nynější cenový skok bitcoinu. Jiné známé digitální mince nabízejí spekulantům výrazně nižší výnosy, s výjimkou etheru, jenž během sedmi dní vzrostl o třicet procent. Dominance bitcoinu vyjádřená podílem ceny jeho „mincí“ v oběhu na celkové hodnotě kryptoměnového trhu se proto nyní pohybuje kolem 62 procent. Jde o nejvyšší hodnotu od jara 2017, ukazují statistiky portálu CoinMarketCap.

Bitcoin se momentálně zbytku trhu vymyká i tím, jak se dokázal oklepat po prasknutí cenové bubliny ze závěru roku 2017. Jeho cena je nyní o třetinu vyšší než před 16 měsíci, kdy začal takzvaný medvědí trh, tedy sestupný cenový cyklus. Z desítky tehdy nejrozšířenějších kryptoměn je kromě bitcoinu v plusu už jen litecoin, a to o necelých pět procent.

Karel Fillner: Obchodům se může vyplatit přijímat bitcoin, ten má ale důležitější využití

Podle analýzy společnosti Genesis Capital žene kurzy kryptoměn vzhůru v první řadě zájem institucionálních investorů. Ten prý během posledního roku čtyřnásobně vzrostl.

„Bitcoinu nahrává třeba i silnější poptávka Číňanů po něm a jiných kryptoměnách. V době vyostřeného napětí v obchodních vztazích se čínská oficiální měna ocitá pod tlakem, oslabuje a hrozí je další citelně znehodnocení, což zvyšuje atraktivitu právě kryptoměn v očích Číňanů coby jakéhosi 'záložního řešení'. Čína je díky tamnímu levnému uhlí a tedy levné elektřině světovou velmocí v těžbě bitcoinu,“ popisuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Radomír Eliáš: Facebook si kryptoměnou posiluje impérium, nabídne ale nové druhy výdělku

Momentálně se tak naplňuje prognóza kryptoměnového experta Radomíra Eliáše, který nárůst až nad hodnotu 11 tisíc dolarů za jeden bitcoin očekával. V nedávném interview pro E15 ale současně uvedl, že s nástupem prázdnin, období dovolených a s tím spjatého ochlazení aktivity obchodníků zřejmě dojde k cenovému propadu bitcoinu.

Karel Fillner: Bitcoin nemůže plně nahradit ostatní kryptoměny
Facebook už se svou kryptoměnou naráží u regulátorů

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!