Kryptoburza Coinbase spustí obchodování s dogecoinem. Jeho cena prudce roste

Kurz dogecoinu opět prudce roste.

Kurz dogecoinu opět prudce roste. Zdroj: Profimedia.cz

Cena se ve středu dopoledne pohybovala okolo 40 centů za minci, byla tedy o 20 procent výše než včera.
Růst ceny dogecoinu podpořil příspěvkem na Twitteru šéf a spoluzakladatel Tesly Elon Musk.
3
Fotogalerie

Virtuální měna dogecoin, která vznikla před osmi lety jako parodie na mnohem známější bitcoin, dnes prudce posiluje. Důvodem je oznámení největší americké kryptoměnové burzy Coinbase, že svým profesionálním klientům umožní od tohoto týdne obchodování s dogecoinem.

Cena se ve středu v poledne pohybovala okolo 43 centů za jednu minci a byla o 35 procent výše než den předtím. Nárůst kurzu navíc ve středu ráno podpořil příspěvkem na Twitteru šéf a spoluzakladatel Tesly Elon Musk.

Ještě na začátku roku se přitom dogecoin dal koupit i za méně než jeden cent.

Společnost Coinbase, která v polovině dubna uvedla své akcie na tradiční burzu Nasdaq, zahájí obchodování s dogecoinem nejspíše ve čtvrtek v závislosti na likviditě trhu. Už od úterka si však klienti mohou své dogecoiny převádět na účty u Coinbase.

Již dříve obchodování s dogecoiny umožnila jiná významná americká burza Gemini. Založili ji bratři Cameron a Tyler Winklevossovi, kteří stáli u počátků Facebooku. Nakupovat a prodávat dogecoiny mohou také třeba klienti populární brokerské platformy Robinhood.

Kde se vzal dogecoin

Video placeholde
Co je kryptoměna Dogecoin • Videohub

Podle serveru coinmarketcap.com je dogecoin s tržní hodnotou okolo 51 miliard dolarů šestou nejhodnotnější kryptoměnou na světě. Před ním jsou už jen bitcoin, ethereum, tether, Binance Coin a cardano.

I přes dnešní prudký růst cena dogecoinu stále výrazně zaostává za rekordem ze začátku května, kdy kurz vyletěl až na více než 70 centů. Roli tehdy sehrálo očekávané vystoupení Elona Muska v populárním pořadu Saturday Night Live na kanálu NBC.

Právě Musk patří mezi největší propagátory této kryptoměny spolu s dalším americkým miliardářem Markem Cubanem. Ten je mimo jiné majitelem klubu basketbalové NBA Dallas Mavericks.

Dogecoin vznikl v prosinci 2013 jako parodie na tehdy velmi populární internetový vtípek (meme) Doge. Založen byl na obrázcích psa japonské rasy šiba-inu doplněných vtipným vnitřním monologem.

Musk se ke kryptoměnám a právě k dogecoinu poměrně často vyjadřuje na Twitteru. Například v dubnu zveřejnil příspěvek s obrázkem psa štěkajícího na měsíc. Reakcí byl prudký růst ceny dogecoinu v následujících dnech a týdnech, přičemž velký zájem projevovali zejména drobní investoři. Ti v dogecoinu i v dalších digitálních měnách vidí šanci na rychlé zbohatnutí.

K individuálním hráčům se však stále častěji přidávají profesionální investoři, například fondy. A právě na ně míří Coinbase se svou službou. Naopak retailoví spekulanti si zatím musejí u Coinbase počkat, případně využít služeb jiné kryptoměnové burzy.

Dnes ráno Musk přidal další tweet, v němž dogecoin opět zmiňuje. Reakcí byl další růst kurzu.