Bitcoin výrazně posílil. Kryptoměny vydělaly na íránské krizi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kryptoměny vydělaly na íránské krizi. Bitcoin výrazně posílil

Kryptoměny vydělaly na íránské krizi. Bitcoin výrazně posílil
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Smrt íránského generála Kásema Solejmáního se stala silným impulsem pro kryptoměnový trh. Průměrný investor do virtuálních měn během pouhých sedmi dní od amerického útoku v Iráku vydělal podle dat serveru Coinmarketcap více než 16 procent.

Právě o tolik, nebo také o více než 30 miliard dolarů, zhodnotil globální kryptoměnový trh čítající více než pět tisíc virtuálních mincí. Někteří analytici binárního měnového světa vidí v kryptu synonymum bezpečí, tradiční aktiva pro horší časy totiž zhodnotila o poznání méně.

„Co se týče tance kryptoměn v posledním týdnu, skoro skutečně působí jako forma bezpečného přístavu. Ostatně jednou z ambicí kryptoměn je právě hodnotová neutralita, a to i vůči globálním výkyvům,“ uvádí Jan Lamser z fintechové společnosti Red Eggs.

Vítězi sedmidenního klání byly z těch významnějších měny jako bitcoin SV či dash, které své investory potěšily ziskem až na prahu 45 procent. Kupříkladu zlato jako tradiční investorská defenzivní adresa podražilo za stejnou dobu o necelá tři procenta.

Írán má k dispozici celou řadu možností, jak pomstít smrt Solejmáního

Americký zásah v Iráku se mohl podle znalců zároveň krýt s okamžikem změny pohledu investorů na celý trh virtuálních měn. V předvečer útoku totiž hodnota světových virtuálních měn propadla do blízkosti svého devítiměsíčního minima. „Například cena bitcoinu se podle indikátorů technické analýzy mohla dostat na pomyslné dno, kde vzrůstá akumulace a dochází k přirozenému nárůstu, možná i ke změně trendu,“ uvádí propagátor kryptoměn, šéf Invictus Mining Karel Fillner.

„Možné budoucí ekonomické krize nemusejí mít na cenu kryptoměn z krátkodobého hlediska žádný vliv, dokonce může dojít k opačné reakci,“zdůrazňuje Fillner. Stále nejpopulárnější virtuální měna bitcoin, jejíž celkově vydané mince představují aktuálně kolem 68 procent celkové hodnoty všech kryptoměn, posílila od útoku v Iráku o deset procent. Celková hodnota globálního kryptoměnového trhu je v současnosti zhruba 215 miliard dolarů. Absolutního vrcholu dosáhl trh v lednu roku 2018, kdy součet tržních cen všech virtuálních měn převýšil 826 miliard dolarů.

Chovej se a mysli nekonvenčně, konformita zabíjí pokrok, říká návrhářka Blanka Matragi
Rok 2020 bude pro Bitcoin zlomový. Být u toho nikdy nebylo jednodušší

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!