Bitcoin výrazně posílil. Kryptoměny vydělaly na íránské krizi | E15.cz

Kryptoměny vydělaly na íránské krizi. Bitcoin výrazně posílil

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Smrt íránského generála Kásema Solejmáního se stala silným impulsem pro kryptoměnový trh. Průměrný investor do virtuálních měn během pouhých sedmi dní od amerického útoku v Iráku vydělal podle dat serveru Coinmarketcap více než 16 procent.

Právě o tolik, nebo také o více než 30 miliard dolarů, zhodnotil globální kryptoměnový trh čítající více než pět tisíc virtuálních mincí. Někteří analytici binárního měnového světa vidí v kryptu synonymum bezpečí, tradiční aktiva pro horší časy totiž zhodnotila o poznání méně.

„Co se týče tance kryptoměn v posledním týdnu, skoro skutečně působí jako forma bezpečného přístavu. Ostatně jednou z ambicí kryptoměn je právě hodnotová neutralita, a to i vůči globálním výkyvům,“ uvádí Jan Lamser z fintechové společnosti Red Eggs.

Vítězi sedmidenního klání byly z těch významnějších měny jako bitcoin SV či dash, které své investory potěšily ziskem až na prahu 45 procent. Kupříkladu zlato jako tradiční investorská defenzivní adresa podražilo za stejnou dobu o necelá tři procenta.

Americký zásah v Iráku se mohl podle znalců zároveň krýt s okamžikem změny pohledu investorů na celý trh virtuálních měn. V předvečer útoku totiž hodnota světových virtuálních měn propadla do blízkosti svého devítiměsíčního minima. „Například cena bitcoinu se podle indikátorů technické analýzy mohla dostat na pomyslné dno, kde vzrůstá akumulace a dochází k přirozenému nárůstu, možná i ke změně trendu,“ uvádí propagátor kryptoměn, šéf Invictus Mining Karel Fillner.

„Možné budoucí ekonomické krize nemusejí mít na cenu kryptoměn z krátkodobého hlediska žádný vliv, dokonce může dojít k opačné reakci,“zdůrazňuje Fillner. Stále nejpopulárnější virtuální měna bitcoin, jejíž celkově vydané mince představují aktuálně kolem 68 procent celkové hodnoty všech kryptoměn, posílila od útoku v Iráku o deset procent. Celková hodnota globálního kryptoměnového trhu je v současnosti zhruba 215 miliard dolarů. Absolutního vrcholu dosáhl trh v lednu roku 2018, kdy součet tržních cen všech virtuálních měn převýšil 826 miliard dolarů.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video