Líný miliardář Cuban prodělal v kryptosvětě. Teď žádá tvrdší regulaci | E15.cz

Líný miliardář Cuban prodělal v kryptosvětě. Teď by ho chtěl regulovat

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký boháč a investor Mark Cuban volá po přísnější regulaci takzvaných stablecoinů, kryptoměn navázaných například na kurz amerického dolaru. Má k tomu zřejmý důvod – kvůli přiznané vlastní lenosti prodělal na investici do jednoho takového projektu.

Cuban investoval do projektu iron.finance, přesněji do digitální mince iron. Jedná se či už spíše jednalo o stablecoin, jehož hodnota měla být podložena digitální měnou USD Coin a digitálním tokenem iron titanium.

Velcí držitelé tokenů však najednou začali měnit své irony za podkladová aktiva, což vedlo ve středu k výprodeji na trhu s digitálními tokeny iron titanium. A když ostatní držitelé ironu viděli, co se děje, začali i oni požadovat směnu svých tokenů, což propad kryptoměny iron titanium ještě více prohlubovalo.

Cena kryptožetonu iron titanium tak spadla během poměrně krátké chvíle z rekordních 64 dolarů téměř k nule. Důvodem chování velkým majitelů tokenů bylo vybírání zisků po předchozích obchodních transakcích. 

 „Byli jsme svědky toho nejhoršího, co se našemu projektu mohlo přihodit. Byl to doslova run na banku v technologickém světě kryptoměn,“ uvádí se na blogu projektu. Ten pod tlakem nedokázal dodržet směnný poměr stablecoinu iron vůči jeho držitelům.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro agenturu Bloomberg byl Cuban sám k sobě kritický. Uvedl, že „byl líný“, když si o stablecoinu iron nezjistil dostatek informací. Zmínil také, že do ironu investoval jen málo peněz a neutrpěl tak citelnou ztrátu.

Zároveň však ve vyjádření pro Bloomberg vyzval americké úřady a politiky, aby jasně stanovili, co je či není stablecoin a jaká aktiva mohou být použita jako podkladové aktivum. 

Stabelcoiny jsou digitální měny, jejichž hodnota je podložena finančními aktivy či tradičními měnami. Mezi nejznámější patří tether a zmíněný USD Coin. Jejich hodnota je navázána v poměru 1 : 1 na americký dolar. To znamená, že emitent takovýchto digitálních měn drží buď stoprocentní, či alespoň částečné rezervy, aby dokázal dodržet směnný poměr a kdykoli vyhovět investorům, pokud projeví zájem o konverzi tokenů. Existují však i stablecoiny, které nejsou kryté ze sta procent, což je případ tokenu iron.

Stablecoiny se hojně využívají v prostředí decentralizovaných financí čili DeFi. Jsou to projekty běžící na blockchainu. Oblast DeFi nabízí investorům a klientům obdobné služby jako tradiční finanční služby – spořicí účty, půjčky, pojištění či burzovní obchody. 

Právě Cuban, který mimo jiné vlastní basketbalový klub Dallas Mavericks, patří mezi velké propagátory DeFi.

Stablecoiny na kryptoměnových burzách slouží například k obchodování s bitcoinem a dalšími kryptoměnami, jejichž kurz kolísá. Lze je také snadno převádět mezi jednotlivými burzami či blockchainovými projekty na rozdíl od případu, kdy by chtěl držitel převádět přímo například dolary.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video