Bitcoin: transakční poplatky zlevnily | E15.cz

Platby bitcoinem dramaticky zlevnily

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bitcoin se vrací zpátky blíže své původní funkci platidla. Od ledna totiž razantně klesly poplatky odváděné jeho těžařům za možnost nejznámější virtuální měnou zaplatit. Zatímco si během loňského prosince těžaři za jedinou transakci účtovali i horentních 55 dolarů, aktuálně jsou to necelé tři dolary. Levnější obchody umožnil pokles zájmu o platby i ochlazení zájmu o bitcoin z řad burziánů. Podle odborníků je propad poplatků předzvěstí nové éry levného placení bitcoinem.

„Během letoška odešla z trhu v souvislosti s propadem cen kryptoměn poměrně významná část spekulantů, čímž razantně poklesl počet bitcoinových transakcí,“ uvádí Kyle Torpey z analytického portálu Bitcoin Magazine. Podle statistik Bitinfocharts klesl v únoru oproti prosinci počet transakcí zhruba na polovinu a bitcoinovou sítí se protočil obdobný počet mincí jako v listopadu 2015, kdy stál bitcoin asi 300 dolarů.


Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>


Propad transakcí urychlilo i odmítnutí možnosti platit bitcoinem u velkých hráčů z byznysu videoher. Právě vysoké poplatky uvedla jako důvod pro stopku bitcoinu na sklonku loňského roku například herní platforma Steam. Levnějším platbám bitcoinem napomohla i softwarová inovace na bitcoinových burzách Coinbase a Bitinflex.

„Nový systém Segwit zvýší rychlost transakcí a měly by dále klesat poplatky,“ řeklportálu Marketwatch Alex Sunnarborg z firmy Tetras Capital. Výše transakčního poplatku se tak vrátila na úroveň z konce loňského října, i tak je ale poplatek stále téměř šestkrát vyšší než před rokem.


Informace o kurzu bitcoinu najdete zde >>>


„Bitcoin určitě není optimální transakční měna. Existují rychlejší, levnější a spolehlivější alternativy, a hlavně zcela jistě ještě vzniknou,“ soudí partner fintechové společnosti Red Eggs Jan Lamser. Platební popularitu má nicméně bitcoinu vrátit vylepšení jménem Lightning Network, které by se mělo stát součástí bitcoinové sítě ještě letos. „Bude tak možné provádět mikrotransakce s téměř nulovými poplatky,“ říká specialista Paralelní Polis Pavel Ševčík.

poplatky Autor: E15

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.