Těžba bitcoinů opět láká šiřitele virů | E15.cz

Počítače v Česku už zase napadá program na těžbu bitcoinu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na Čechy v srpnu opět začal útočit škodlivý program využívající jejich PC k těžbě bitcoinů. CoinMiner tvořil téměř pět procent všech útoků a dostal se na druhé místo. První byl trojský kůň Fareit, který krade uživatelská hesla. Vyplývá to ze statistiky antivirové firmy Eset.

Škodlivý program CoinMiner.RX těží kryptoměny bez vědomí uživatele. „Ukazuje se, že zvýšená cena kryptoměn láká útočníky. Coinminer se šíří především přes spamové e-mailové kampaně. Zároveň se ale přidává k instalaci populárních programů jako Adobe Flash Player a Google Chrome, které si uživatel stáhne z neoficiálních stránek,“ uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Cena bitcoinu se za posledních pět měsíců zvýšila ze 4000 dolarů na současných téměř 10 tisíc dolarů, tedy přes 220 tisíc korun. V srpnu dokonce bitcoin atakoval hranici 12 tisíc dolarů. 

„K těžbě bitcoinů je potřeba stále větší výpočetní výkon a vytvoření farmy „zotročených“ počítačů, které se na těžbě nuceně podílí bez vědomí majitele, je z pohledu kyberzločinců elegantní způsob. Nejlepší obranou je zdrženlivost uživatele při klikání na neznámé odkazy v e-mailech a sofistikovaný antivirový program. Obecně je nyní o kryptoměny větší zájem, což souvisí se zajímavým nárůstem jejich ceny,“ dodal Daniel Tanner ze společnosti Platon Finance, která je jedním z největších obchodníků s bitcoiny v ČR.

Autor: ČTK

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video