Squid Game inspirovaná kryptoměna se vybarvila. Byl to podvod | E15.cz

Squid Game na vlastní kůži. Kryptoměna inspirovaná seriálem tvrdě ztrestala spekulanty

swpJan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Vypadalo to až příliš dobře na to, aby to byla pravda. Virtuální měna squid, která se snažila využít popularity seriálu Netflix, po prvotním uvedení na trh minulý týden vzrostla o 230 tisíc procent na téměř tři tisíce dolarů. V současnosti však nemá hodnotu ani půl centu.

Na agregátoru dat o kryptoměnách CoinMarketCap (CMC) svítí upozornění o množících se zkušeností spekulantů, že squid už není možné prodat. Varování se týká i toho, že veškeré online prezentace projektu včetně účtů na sociálních sítí jsou mimo provoz. S úspěšným netflixovým seriálem nemá squid oficiálně nic společného.

Podle blogu na CoinMarketCap vše nasvědčuje tomu, že jde o podvod. Tvůrci virtuální měny po počátečním úspěchu a přilákání pozornosti sbalili virtuální bohatství, které získali výměnou za tokeny squid, a nedávají o sobě slyšet. Dle agentury Bloomberg byly však ještě před cenovým kolapsem virtuální měny v jejím designu patrné nekonzistence a výstražná znamení.

Systém, který držitelům pochybné digitální měny bránil snadno se své investice zbavit, podrobněji popisuje CMC. Možnost prodat squid se majitelům měla otevřít až poté, co by se přihlásili do on-line hry inspirované brutálním korejským seriálem.

Nač si dát pozor při kryptoměnových investicích:

Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách

Háček byl ale mimo jiné v tom, že vstupní poplatek do hry byl stanoven na 456 squidů. Na cenovém vrcholu virtuální měny šlo v přepočtu o více než milion dolarů.

Mimochodem – právě 456 bylo číslo, pod kterým v seriálu vystupoval jeho hlavní protagonista. Blog na CMC upozorňuje i na další podobnosti aktuální kryptokauzy s námětem seriálu.

Vývoj hodnoty squidu na týdenním grafu

Ve Squid Game vystupovaly postavy, které neváhaly obětovat všechno včetně svého života pro vidinu pohádkového bohatství. Většině z nich ale tyto naděje zhasly během okamžiku. Totéž – bráno z čistě finanční roviny – nyní zažívají i ti, kdo vložili peníze do projektu squid.

„Ve skutečnosti si jen několik málo retailových kupců podobných kryptoměn dá práci se čtením programové dokumentace nebo aspoň s pochopením toho, jakým způsobem tyto projekty fungují. A to s sebou nese rizika,“ uvedl pro Bloomberg Henri Arslanian z poradenské společnosti PwC.

Ke dnu už šla i řada altcoinů, tedy kryptoměn jiných než bitcoin. Podívejte se, jak se historicky měnilo pořadí TOP 10 virtuálních měn podle tržní kapitalizace:

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery