3D tisk jako lék na krizi českého stavebnictví. První tištěný dům vznikne do konce roku

První tisk domu robotickým ramenem plánují autoři ještě letos.

První tisk domu robotickým ramenem plánují autoři ještě letos. Zdroj: archiv Buřinka

Plány představí v následujícíh týdnech.
"Cílem naší hry s robotem je revoluce nebo evoluce stavebnictví, ale i vizuálního vnímání architektury," přibližuje sochař Michal Trpák.
3
Fotogalerie

Dodavatelé hlásí výpadky kapacit i stavebních materiálů. V důsledku pandemie navíc opustily české stavebnictví tisíce zahraničních pracovníků, na které spoléhaly dvě třetiny tuzemských firem. Novým impulzem a cestou k získání rychlejíšho bydlení tak může být 3D tisk betonem. Jeho používání je ale zatím „v plenkách“. 

V souvislosti s přepovídánými dopady pandemie na tuzemské stavebnictví se urychlí i experiment sochaře Michala Trpáka, během kterého se ještě letos robotickým ramenem vytiskne celoročně obyvatelný dům. 

„Dřívější výzva se nyní stává naléhavější. Robotické rameno budující betonovou konstrukci může dát odpověď na to, jak se vyrovnat s budoucím nedostatkem zahraničních pracovníků po epidemii. Stáli jsme před rozhodnutím, zda tisk domu posunout, ale jsme přesvědčeni, že právě nyní je ideální doba projekt aktivovat,“ říká Libor Vošický, generální ředitel Buřinky, Stavební spořitelny České spořitelny, která se na projektu podílí. 

První tisk domu robotickým ramenem plánují autoři ještě letos, konkrétnější plány představí v následujícíh týdnech.

Speciálním 3D tiskem z betonu se jinak sochař Michal Trpák zabývá již několik let. S kolegy architekty začal s touto technologií experimentovat na tisku laviček a u výtvarných objektů. Tisk domu vnímá jako další metu.

„Cílem naší hry s robotem je revoluce nebo evoluce stavebnictví, ale i vizuálního vnímání architektury,“ přibližuje.

Na projektu Scoolpt spolupracuje společně s výzkumníky z ČVUT a dále s desítkou dodavatelů z oblasti výroby i techniky.