A vítězem je... šimpanz Sherley | E15.cz

A vítězem je... šimpanz Sherley

Anketa Sedmičky k osobnosti hodonínské zoo je u konce. Čtenáře nejvíce zaujal šimpanz Sherley.

Jako mládě byl miláčkem cirkusu, teď jako dospělý se stal šimpanz Sherley miláčkem hodonínské zoo a čtenářů Sedmičky. Ti jej zvolili v anketě nejzajímavějším zvířetem zoo. Dvanáctiletý Sherley získal devatenáct procent hlasů.

„Myslím, že u něj to není překvapení. Rád navazuje kontakt s lidmi. Schválně se jim ukazuje a pokouší se dorozumět. Navíc je to krásný samec,“ říká o vítězi jeho ošetřovatelka Petra Bílková, kterou si opičák získal mimo jiné ukázkou známé říkanky Vařila myšička kašičku.

„Když na roztažené dlani kroužil prstem, zpočátku jsem nechápala, co dělá. Pochopila jsem až později. Umí to dodnes. Dokonce i ukazuje: tomu dala, tomu dala,“ tvrdí Bílková.

Není divu. Sherly žil dlouhou dobu v chovu Ludvíka Berouska, kde se podobné kousky naučil. Ve spolupráci s člověkem je schopný názorně ukazovat dokonce i hru oči, uši, nos.

Když bylo samci devět let, novým útočištěm se mu stala zoo v Hodoníně. Jeho příjezd si ošetřovatelé dobře pamatují. Opičák kráčel v tričku a kalhotách a za ruku vedl svůj doprovod.

„Byl zvyklý na lidi. Nechal se škrábat a hladit. Dnes už by se k němu ale nikdo nepřiblížil. Plně dospěl a i on už je nebezpečný,“ sdělila mluvčí zahrady Bohuna Mikulicová.

Momentálně zná Sherleyho nejlépe asi Bílková, která ho má denně na očích. Pozná tak na něm, kdy je svolný k bližšímu kontaktu. Opatrně a pouze přes mříže si s ním podá ruku. Na víc si netroufá. „Vím, jakou má kdy náladu. Když je sám a v klidu, mohu si to na chvíli dovolit. V opačném případě by mi dal za vyučenou,“ tvrdí mladá ošetřovatelka.

Zatím bez námluv

Až do září minulého roku žil Sherley ve výběhu sám. Pouze přes sklo sledoval pár šimpanzů, kteří žijí vedle něj, a okukoval jejich chování. Pak mu z Liberce dorazily dvě nápadnice.

„Báli jsme se, jak je přijme. Naštěstí to dopadlo dobře. Výrazně jim neubližuje, jen se jim občas přehrabuje v jídle. Bere si, co mu chutná,“ vypráví s úsměvem Bílková.

V zoo by se rádi dočkali potomků a oblíbený samec je ideálním otcem. Kdysi dávno totiž žil ve volné přírodě a má pro chov vhodnou krev. Jenže Sherley k samicím chová spíše antipatie. K milostnému aktu mezi nimi ještě nikdy nedošlo.

„Šimpanzi musí vidět, jak se páří. On to nezná. Musel by to odkoukat od dalších kusů, což se ještě nestalo,“ mrzí ošetřovatelku, která se domnívá, že Sherley tak potomky nikdy nezplodí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.