Air Telecom změnil jméno a chystá vstup na český trh. Příští rok nabídne LTE | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Air Telecom změnil jméno a chystá vstup na český trh. Příští rok nabídne LTE

Air Telecom změnil jméno a chystá vstup na český trh. Příští rok nabídne LTE
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Telekomunikační operátor Air Telecom se přejmenoval na Nordic Telecom. Firma kterou loni ovládla investiční skupina Nordic Investors, chce v prvním čtvrtletí příštího roku ve své síti nabídnout rychlou datovou technologii LTE. Uvedli to zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci.

Nordic Telecom chce LTE provozovat na frekvencích v pásmu 420 MHz, kde v současnosti má technologii CDMA. Ta je ale výrazně pomalejší. Zatímco prostřednictvím LTE nabídne přenosy osm až 12 Mbit/s, přes CDMA jsou to maximálně tři Mbit/s.

Air Telecom dostal dvoumilionovou pokutu, za nátlak na zákazníky

Pro LTE si Nordic musí nechat vyrobit vlastní koncová zařízení a v současnosti vybírá dodavatele technologií. Během přechodu převede své stávající uživatele CDMA do partnerské sítě GSM od T-Mobilu. Vedle připojení k internetu chce Nordic svou síť využít i pro internet věcí nebo pro projekt elektronického zdravotnictví Zdravel, tedy bývalý IZIP, který má 2,5 milionu klientů.

Firma zároveň zvažuje, že se přihlásí do aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz, kterou by měl Český telekomunikační úřad vyhlásit letos v březnu. Ty umožní provoz rychlých sítí označovaných jako 5G. "Záleží na tom, zda podmínky aukce budou výhodné pro nás, jako čtvrtého operátora," uvedl generální ředitel Libor Dočkálek.

Air Telecom a IZIP mění majitele, koupil je fond Nordic Investors

Nordic Investors loni ovládli tehdejší Air Telecom za řádově stovky milionů korun. Další významné investice firmu čekají v souvislosti s modernizací infrastruktury. V současnosti má Nordic Telecom desítky tisíc zákazníků a plánuje jejich počet zvýšit na stovky tisíc.

Nordic Telecom ve své síti provozuje bezdrátové pevné telefonní linky a připojení k internetu. Využívá také síť GSM T-Mobilu jako virtuální mobilní operátor. nabízí také pevné připojení xDSL.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!