Apple uvažuje o přesunutí výroby do USA, pomoci tomu může Trump | E15.cz

Apple uvažuje o přesunutí výroby do USA, pomoci tomu může Trump

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z předvolebních sloganů Donalda Trumpa se možná stane skutečností. Podle informací, které zveřejnil portál asia.nikkei.com, totiž Apple zvažuje přesunutí výroby iPhonů do Spojených států. V současnosti se vyrábí v čínských továrnách.

Podle informací portálu se Apple zabývá myšlenkou přesunutí výroby do USA od června. O svůj záměr se podle nejmenovaného zdroje podělil s asijskými korporacemi Foxconn a Pegatron, které pro Apple mobilní telefony ve svých továrnách vyrábějí. Firmy se však na návrhu údajně neshodly. Zatímco Pegatron přesunutí výroby z důvodu vysokých nákladů zamítl, podle Foxconnu by to bylo možné.

Informace o záměru společnosti s jablkem ve znaku vyplouvá na povrch týden po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. A to může mít na situaci zásadní vliv. Během své předvolební kampaně totiž budoucí hlava státu několikrát Apple kritizovala. „Donutíme Apple, aby své zatracené počítače a zařízení vyráběl v USA,“ řekl Trump letos v lednu při jednom ze svých předvolebních zastavení.

Technologickou společnost však Trump nezapomněl zmínit ani při své vítězné řeči, kdy si kladl otázku, jak má Spojeným státům pomoci výroba zařízení od Applu v Číně. Součástí Trumpova programu bylo také zavedení 45procentních cel na zboží z Číny, což by mělo ochránit zájmy americké ekonomiky.

Podobná prohlášení probudila naděje především ve slábnoucí americké dělnické třídě. Od začátku nového tisíciletí se její řady zmenšily o více než pět milionů lidí, budoucí prezident Trump chce proto právě jejich zájmy hájit. 

Návrh však může velmi snadno a rychle narazit kvůli nedostatku pracovní síly. Už v prosinci minulého roku při podobných spekulacích ředitel Applu Tim Cook řekl, že Spojené státy jednoduše nemají tak velké množství kvalifikovaných zaměstnanců, kteří by byli schopní poptávku Applu na výrobu mobilních telefonů pokrýt.

Pro představu – největší výrobní partner technologické společnosti, firma Foxconn, zaměstnává jen v Číně 690 tisíc zaměstnanců. To je skoro dvojnásobek obyvatel Brna. Navíc problémy s pracovní silou začíná pociťovat i Čína, kdy se většině mladých nejeví práce v továrně jako lákavá kariéra.

Dalšími problémy, které by mohly zamezit přesunutí výroby do Číny, jsou především ekonomické. V současnosti je podle IHS Markit výrobní cena nejnovějšího iPhonu 225 amerických dolarů, prodejní cena je však přibližně třikrát vyšší. Pokud by se výroba přesunula do Spojených států, Apple by stěží dosahoval podobných marží, náklady na konstrukci by podle dodavatelů mohly být až dvojnásobné. Kromě nižšího čistého zisku by to mohlo znamenat také propad v žebříčku nejhodnotnějších firem, kterému Apple vévodí.Problémem by mohla být také nedostatečná výrobní infrastruktura, do níž by museli dodavatelé investovat značné sumy. Mnozí z nich ale přiznávají, že by rozhodnutí Applu museli respektovat a produkci přizpůsobit. „V současnosti stavíme továrnu v Japonsku, zvládli bychom to tedy i ve Spojených státech,“ řekl například prezident společnosti Sharp Tai jeng-wu.

I přes značné překážky to však neznamená, že přesunutí výroby není nemožné. Ekonomičtí analytici především varují před podceňováním moci Donalda Trumpa. Zároveň také poukazují do minulosti, konkrétně do let 2012 a 2013. Tehdy se totiž vláda Baracka Obamy zasadila o přesunutí výroby stolních a přenosných počítačů zpět do amerického státu Texas.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video