AT&T prý pomáhala americké tajné službě špehovat Spojené národy | E15.cz

AT&T prý pomáhala americké tajné službě špehovat Spojené národy

AT&T prý pomáhala americké tajné službě špehovat Spojené národy
Sídlo OSN v New Yorku
• 
ZDROJ: Geoffreyq via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

ČTK

Přední americká telekomunikační společnost AT&T zajišťovala rozsáhlou podporu americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) při sledování internetové komunikace procházející přes Spojené státy. Podle listu The New York Times to vyplývá z nově zveřejněných dokumentů NSA.

AT&T prý špionážní službě NSA poskytovala technickou oporu při provádění tajného soudního příkazu, který umožňoval nahrávat veškerou internetovou komunikaci v ústředí Organizace spojených národů. OSN patří k zákazníkům AT&T.

Dokumenty, na které list odkazuje, pocházejí z let 2003 až 2013. Poskytl je prý bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, který jako první předloni upozornil na tajné monitorovací programy a v USA je stíhaný za vyzrazování tajných údajů. Snowden se dlouhodobě ukrývá v Rusku.

Inženýři AT&T rovněž prý byli první, kteří používali nové sledovací technologie vynalezené NSA

List tvrdí, že AT&T pomáhala špionážní službě v celé řadě tajných činností. NSA prý díky tomu mohla sledovat mezinárodní internetovou komunikaci, která procházela přes uzlová zařízení počítačových sítí ve Spojených státech.

Inženýři AT&T rovněž prý byli první, kteří používali nové sledovací technologie vynalezené NSA. V roce 2011 začala AT&T údajně poskytovat NSA záznamy o více než 1,1 miliardy vnitrostátních hovorů uskutečněných mobilními telefony.

Mluvčí AT&T Brad Burns agentuře Reuters řekl, že společnost neposkytuje vyšetřovacím úřadům dobrovolně žádné informace kromě případů ohrožení života, kdy se hraje o čas. Dál prý Burns nemá k článku co dodat.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!