Autodrom musí obhájit licenci

Příští rok bude na okruhu méně závodů, ale víc obsazených.

Čtyři klasické automobilové mistrovské víkendy, setkání nejlepších motocyklistů Evropy a vrchol sezony v podobě tradičního klání tahačů z evropského šampionátu. To byl letošek na Autodromu Most.
Sportovní rok ještě poznamenaly ekonomické těžkosti, ale přinesl závody na špičkové úrovni. Na své si při nich přišly desetitisíce fanoušků.

S výjimkou červnového podniku automobilového mistrovství byla většina pořádaných víkendů slušně obsazená. Počet přihlášených jezdců byl sice o něco nižší než v předchozích bohatých sezonách, ale i tak šlo o sportovně hodnotné závody.

„Musím vyzdvihnout podniky, které se započítávají do zónového mistrovství střední Evropy. To vždycky přijede hodně zahraničních jezdců, a závody tak získávají na atraktivitě,“ hodnotí sportovní ředitel okruhu Michal Marek.

Mezinárodní mistrovství České republiky aut na okruzích ve sprintech a vytrvalostních závodech opepřily o červnovém víkendu drifty. „Do esíčka pod svahem vjížděli závodníci rychlostí kolem sto čtyřiceti kilometrů. Najížděli do něj bokem, takže do druhé zatáčky vůbec neviděli. Podle jezdců není takhle náročná trať ani v Německu. Proto věřím, že by se mistrovství světa mohlo někdy konat právě v Mostě,“ doufá předseda českého Drift klubu Aleš Síla.

FIA chválila

Motocyklový Alpe Adria Championship pravidelně obsazuje evropská špička. „I letošní Renault Trucks Czech Truck Prix koncem srpna byla bombastická podívaná. Sice ji zlobilo počasí, ale diváků dorazilo opět hodně. Závody byly skvělé,“ dodává Marek.

Mezinárodní činovníci FIA český podnik pravidelně hodnotí jako jeden z nejlépe sportovně, organizačně a společensky připravený. „Těší nás to, ale je to i závazek pro každý další rok. Laťku jsme si tak nastavili a nechceme ji snižovat,“ doplňuje sportovní ředitel.

Běžné testovací a klubové akce naplňují téměř všechny dny v roce. S výjimkou těch, kdy na trati leží sníh. „Hostili jsme tu už poněkolikáté například oficiální Mistrovství Švýcarska automobilů a formulí. To je hodně prestižní událost,“ pochvaluje si Marek.

Sezona 2011 na mosteckém autodromu bude podobná té letošní. Přinese jen pár změn, které vycházejí z propozic mistrovství. Federace automobilového sportu musela zareagovat na podněty a někdy i stížnosti týmů a jezdců. Pravidla kladou větší důraz na to, aby se pro ně závodění trochu zlevnilo. A zároveň, aby pro ně i diváky šlo o atraktivně strávený víkend.

Závodů tedy bude méně, ale budou víc obsazené. Diváci se můžou těšit na motocyklovou špičku i hřmotné tahače.
„Rádi bychom opět hostili i podnik nejrychlejších motokár. V příštím roce nás čeká obhajoba homologace trati. Inspekci komise mezinárodních sportovních autorit pro auta i motocykly FIA a UEM musíme okruh předvést ve stavu, který naplňuje všechny přísné požadavky. Věřím, že licenci k pořádání mezinárodních závodů v Mostě zachováme,“ podotýká Marek.