BlackBerry končí s výrobou chytrých telefonů. Akcie firmy reagují prudkým růstem | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

BlackBerry končí s výrobou chytrých telefonů. Akcie firmy reagují prudkým růstem

ČTK

Kanadská společnost BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů, tedy odvětví, ve kterém patřila mezi průkopníky. Firma dnes uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku, který byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě, na zprávu zareagovaly silným růstem. Firma současně oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 372 milionů dolarů (devět miliard korun).

Ve stejném období loňského roku firma hospodařila se ziskem 51 milionů dolarů. Za letošní ztrátou jsou hlavně náklady na restrukturalizaci. Tržby se za tři měsíce do konce srpna snížily na 334 milionů dolarů z loňských 490 milionů dolarů.

Generální ředitel BlackBerry John Chen chce firmu zaměřit na software, který používají podniky a vlády ke správě svých mobilních zařízení. Už dříve přesunul na externí firmu výrobu přístrojů a ukončil vlastní operační systém BlackBerry, který v nejnovějších dvou přístrojích nahradil systém Android.

Apple najal bývalého šéfa Blackberry, který měl na starost vývoj softwaru pro automobily

Firma uvedla, že již uzavřela první velkou licenční smlouvu s indonéskou společností BB Merah Putih. Ta bude vyrábět, distribuovat a propagovat její značkové přístroje v Indonésii.

Společnost BlackBerry se původně jmenovala Research In Motion a byla se svými přístroji průkopníkem v odvětví chytrých telefonů. Její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Později ale firma začala na trhu zaostávat za přístroji s operačním systémem Android a za telefony iPhone od americké společnosti Apple.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!