Budoucnost pohřbívání: ekologický rubáš se tkaninou propletenou podhoubím | E15.cz

Budoucnost pohřbívání: ekologický rubáš se tkaninou propletenou podhoubím

Ekologický rubáš
Ekologický rubáš
• 
ZDROJ: Coeio

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tak nějak by mohla znít reklama na speciální oblek zvaný Infinity Burial Suit, který vyvinula firma Coeio. Její pohřební oblek je na jedno použití, avšak s jistotou zajišťuje, že se jeho obsah bude rozkládat nanejvýš ekologicky – je totiž ušitý ze speciální tkaniny, v níž je propleteno podhoubí.

Má zajistit takzvanou mykoremediaci, tedy schopnost houby vstřebat a zpracovat široké spektrum organických látek, které vznikají tlením a pro ostatní organismy jsou nebezpečné. Jinak řečeno ze spór v obleku vyroste houba, tělo nebožtíka „přefiltruje“ a zajistí, že cokoli nebezpečného, co by se při rozkladu uvolnilo do půdy, například těžké kovy a pesticidy, bude neutralizováno.

„Houby představují ideální rozhraní mezi životem a smrtí,“ uvedla umělkyně a tvůrkyně obleku Jae Rhim Leeová. S ideou houbového obleku přišla před pěti lety, nyní s manželem dokončila vývoj. Prvním majitelem obleku se stal Dennis White (63), který trpí těžkou neurodegenerativní chorobou. Firma Coeio manželů Leeových teď eviduje stovky dalších objednávek na čekací listině. Objevila se i poptávka po menších variantách, pytlících na domácí zvířátka.

Neekologické pohřbívání

Leeová považuje stávající systém pohřbívání za krajně neekologický: „Nejdřív pokácíme pár stromů, jejich dřevo chemicky ošetříme a vyrobíme z něj rakev a nebožtíkovo tělo před uložením do rakve napustíme formaldehydem, pokud požadujeme pohřeb v otevřené rakvi.“

Kremace zase vyžaduje pětasedmdesátiminutové hoření při teplotách 760 až 1150 stupňů Celsia, při kterém se do ovzduší uvolňuje množství skleníkových plynů a dalších toxinů. Například ve Velké Británii z krematorií pochází šestnáct procent rtuťných zplodin. Uvolňují se při hoření amalgámových plomb nebožtíků.

Leeová na rozdíl od ceny 999 dolarů neprozradila, jaký druh houby v obleku využívá. Umělkyně a ekoložka má však údajně vyšší ambice než prostý zisk. Chce změnit myšlení lidí, aby se jednoho dne nemluvilo jen o kultuře popelnicových polí, ale také o její kultuře houbových obleků.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video