Čerstvé mléko a bio mrkve? Na sídlišti | e15.cz

Čerstvé mléko a bio mrkve? Na sídlišti

David Andrlíček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tábor plánuje pravidelné farmářské trhy. Radnice pro ně vybrala neobvyklé místo. Odpočinkový areál Komora na Sídlišti nad Lužnicí.

Selky pobíhají s ošatkami plnými zeleniny. Zvuky automobilů přetínají flétny a dudy. Sídlištěm se šíří vůně květin a čerstvého pečiva. Do dětského smíchu se ozývá štípání dřeva uměleckých řezbářů. Takovou atmosféru zažijí lidé od dubna na Sídlišti nad Lužnicí v Táboře. Pro tržiště je to netradiční prostředí. „Na sídlišti jsou skvělé prostory. Šatny, toalety, voda, elektrické přípojky, parkoviště. V částečně zastřešeném areálu je i restaurace,“ říká Karel Bureš, vedoucí živnostenského úřadu. Odpočinkový areál Komora je na sídlišti jen kousek od parkoviště. „Kdyby akce byla někde v centru, byl by problém s parkováním a zajištěním sociálních zařízení,“ míní starosta Tábora Jiří Fišer. Radnice chce na pořádání trhů přispívat zhruba dvaceti tisíci.

Trhy vrátí život mezi paneláky

Venkovský život tak dá nové šaty tamnímu prostředí. Pořadatelka prvních farmářských trhů v Táboře Lenka Želivská má představu, co by tam zemědělci měli nabízet. „Atmosférou to musí být kousek Francie. Trh by měl návštěvníkům ukázat, že mohou zdravě nakoupit a ještě prožít krásný den,“ říká Želivská. Lidé si kromě zeleniny a ovoce pořídí například i med, pekařské a mléčné výrobky, uzeniny, vejce a květiny. Mimo potravin si tam užijí také kulturní program a zhlédnou ukázky dobových řemesel. Organizování podobné akce si vyzkoušela Želivská loni v říjnu. „Vrhla jsem se do toho bez zkušeností a bez kontaktů na prodejce. A už vůbec nic jsem nevěděla o předpisech,“ vypráví Želivská. Sehnat prodejce pro ni nebylo jednoduché. Zvlášť takové, kteří by nabízeli ekologické potraviny a produkty domácího zemědělství. Na tržišti lidé koupí potraviny s ekologickou tváří a historií. Chemií vyhnané mrkve tady neseženou. Majitelka ve Smrkově farmy Jaroslava Marková je z trhů nadšená a plánuje, že se bude pravidelně zapojovat. „Určitě se budu účastnit. V uplynulých letech si k nám lidé našli cestu a začali kupovat naši zeleninu. A tak doufám, že díky trhům zájem lidí stoupne,“ říká Marková.
Sídliště je podle ní rájem zaslíbeným pro zemědělce. „Maminky potřebují bio kopr a děti zase chtějí chroupat bio mrkev. Že by lidé na trh nechodili, strach nemám,“ vypráví Marková. Dodává, že pokud nebude částka za pronájem místa příliš vysoká jako například v Praze, bude i její stánek mít na Komoře své místo.

Farmářské trhy v Táboře

Kde: v areálu Komora na Sídlišti nad Lužnicí
Kdy: od dubna do října, dvakrát do měsíce
Počet stánků: zhruba dvacet Co nabídnou: ekologické potraviny, různé kulturní akce a ukázky řemesel

Autor: David Andrlíček

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video