Češi opět objevují nemovitostní fondy, objem investic vzrostl o 64 procent | E15.cz

Češi opět objevují nemovitostní fondy, objem investic vzrostl o 64 procent

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští investoři v posledních letech ve zvýšené míře investují do nemovitostních fondů. Podle posledních statistik České národní banky se k letošnímu srpnu objem emitovaných podílových listů českých nemovitostních fondů meziročně zvýšil o 64 procent. Ačkoli nemovitostní fondy v minulých letech zasáhly důsledky ekonomické krize, v dlouhodobém horizontu představují dobré zhodnocení vložených investic.

Podle statistik České národní banky, která sleduje všechny fondy kolektivního investování se sídlem v České republice, činil k srpnu letošního roku objem emitovaných podílových listů v segmentu nemovitostních fondů 17,3 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde o 64 procentní nárůst. Zvýšil se také počet nemovitostních fondů. ČNB jich ke stejnému období eviduje 65, přičemž meziročně jejich počet vzrostl o 20.

„Na rozdíl od akciových fondů nejsou investice do nemovitostí tak náchylné ke kolísání hodnoty. Přesto ale doporučujeme investovat dlouhodobě v horizontu 5 až 6 let. Vložené prostředky se mohou zhodnotit až o šest procent ročně,“ uvedl Jiří Slezák ze společnosti REALITY INVESTING, která nabízí možnost investování do nemovitostí se smluvně garantovaným úrokem. „Kolektivní investování do nemovitostí se opět stává výhodnou příležitostí i pro drobné investory. Po stagnaci způsobené ekonomickou krizí, nyní nabízejí nemovitostní fondy a společnosti investující do realit i zajímavé zhodnocení vložených peněz,“ dodává Slezák.

„Na trhu došlo ke konsolidaci a společnosti, které dokázaly krizi přestát, jsou dnes díky zavedeným opatřením v lepší kondici a lépe připravené čelit případným nepříznivým podmínkám na trzích,“ popisuje současnou ekonomickou situaci v segmentu firem, do nichž nemovitostní fondy investují, Martin Pecka, portfolio manažer Fondu nemovitostních akcií společnosti ČP INVEST. Kolektivní investování do nemovitostí je obecně označováno za rizikovější, a finanční společnosti proto doporučují spíše delší investiční horizont. Nemovitostní fondy však umožňují do komerčních realit investovat i drobným klientům. „Klienti tak mají možnost prostřednictvím podílového fondu čerpat výhody plynoucí z investice do kvalitních komerčních nemovitostí, i když sami nemovitost vlastnit a spravovat nechtějí nebo nemohou,“ doplnil Jan Holinka z České spořitelny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video