Český a italský prezident slavnostně otevřou hlavní nádraží | E15.cz

Český a italský prezident slavnostně otevřou hlavní nádraží

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus a jeho italský protějšek Giorgio Napolitano spolu ve čtvrtek 14. dubna slavnostně otevřou novou halu pražského Hlavního nádraží. Akce bude jedním z bodů programu státní návštěvy italského prezidenta v ČR. Kromě oficiálních jednání oba prezidenti také zamíří na koncert orchestru slavné milánské opery La Scala, který se uskuteční v pražském Obecním domě.

Přestavbu největší železniční stanice v ČR zajišťovala italská investorská společnost Grandi Stazioni. Jižní část odbavovací haly pražského Hlavního nádraží se otevřela cestujícím už v listopadu, čímž po čtyřech letech skončila hlavní část rekonstrukce stanice. Poslední fází rekonstrukce za celkem miliardu korun je oprava secesní Fantovy budovy. Investor Grandi Stazioni má od Českých drah nádraží v pronájmu na 30 let. V rekonstruované hale se objevila řada nových obchodů. Velikost obchodních ploch se na nádraží rozroste zhruba na dvojnásobek.

Italský prezident přicestuje do ČR v úterý 12. dubna. Den poté ho čeká tradiční program na Pražském hradě - soukromé setkání s Klausem, jednání národních delegací a slavnostní večeře. Ve čtvrtek 14. dubna se spolu s Klausem a dalšími českými politiky zúčastní ceremoniálu na pražském Hlavním nádraží. Večer si oba prezidenti půjdou poslechnout koncert orchestru milánské opery La Scala, který se uskuteční v pražském Obecním domě u příležitosti 150. výročí sjednocení Itálie. Napolitano by mohl během čtyřdenního pobytu v ČR navštívit také Brno. Italové se kvůli historickým vazbám tradičně zajímají o hrad Špilberk. V tamních hradních kobkách byli v 19. století věznění italští revolucionáři z hnutí karbonářů a organizace Mladá Itálie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video