Chytré telefony Nokia se vrací, prodávat se začnou příští rok | E15.cz

Chytré telefony Nokia se vrací, prodávat se začnou příští rok

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finská značka mobilních telefonů zažívá svůj comeback. Poté, co skupina bývalých zaměstnanců upadajícího výrobce letos v květnu rozhodla navázat na tradici výroby mobilů, se její fanoušci mohou těšit na nové modely. První chytré stroje by měly k zákazníkům dorazit na počátku příštího roku.

Bývalí zaměstnanci finského technologické společnosti, kteří se sdružili do nové společnosti HMD Global, tak chtějí navázat na dlouholetou tradici, kterou s sebou obchodní značka Nokia nese. I přesto však dojde k razantním změnám, tou hlavní bude použitý operační systém. Tím má být u nových modelů platforma Googlu Android. Pro výrobu se HMD Global spojil s největším výrobcem elektroniky na světě, tchajwanským konglomerátem Foxconn.

Podle vyjádření vedení HMD Global však reinkarnovaná Nokia nemá malé ambice. „Chceme se stát jedním z klíčových hráčů na trhu s chytrými telefon,“ uvedl Arto Numella, ředitel společnosti. Hlavními konkurenty pro Nokii tak budou značky jako Samsung nebo HTC, výrobce však bude muset soupeřit také se stále silnější konkurencí z Číny, kterou táhne firma Huawei.  Podle Numelly mají být cílovými trhy značky především Indie, Indonésie a Rusko.

Podle analytika Bena Wooda ze společnosti CCS Insight sice Nokia bude těžit ze svého jména, zároveň bude muset ale bojovat s tím, že vyrábět telefony s operačním systémem Android může vyrábět téměř kdokoliv. Ačkoliv tedy společnost bude moci profitovat ze zkušeného managementu, klíčem k úspěchu bude například cenová politika výrobce.

Nokia prodala svůj mobilní byznys Microsoftu v roce 2014, po spolupráci na telefonech řady Lumia. Microsoft postupně označení Nokia ze svých telefonů odstranil, název finské společnosti se tedy objevoval především na „hloupých“ tlačítkových telefonech. K propůjčení obchodní značky Nokia HMD Global došlo tento čtvrtek, za její použití bude výrobce Nokii platit. Samotná Nokia však do nového projektu nijak neinvestovala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video