Čína se rozhodla otevřít první domov důchodců pro pandy | E15.cz

Čína se rozhodla otevřít první domov důchodců pro pandy

Jiří Černý - VTM.cz

Špatný zrak, zuby, trávení… stáří s sebou zkrátka přináší celou řadu problémů. A pandy velké se v zajetí dožívají čím dál vyššího věku. V jejich domovské zemi Číně proto dospěli k závěru, že by se pro ně měl vybudovat domov důchodců.

V tomto unikátním zařízení se pandy dočkají prvotřídního servisu, zahrnujícího například různá rehabilitační cvičení nebo „dietologické poradenství“.

„Samozřejmě, že do péče o staré pandy investujeme spoustu energie. Každý den s nimi úzce komunikujeme a kontrolujeme jejich psychický stav. Také zkoumáme jejich výkaly – tvar a tak dále. O staré pandy se bojíme víc než o mladé,“ konstatovala Xu Yalin z China Conservation and Research Center for the Giant Panda Dujiangyan Base.

Úchvatné: V Kaspickém moři se nalézá obří ledový diamant

Tito úžasně roztomilí živočichové začnou být považovány za „kmety“ poté, co oslaví dvacáté narozeniny. Aktuálně nejvěkovitější je sedmatřicetiletá samice Basi, která žije v jihočínské provincii Fu-ťien.

Život na Zemi bujel o stovky milionů let dříve, než se myslelo - a mohl i na Marsu

Za normálních okolností se pandy živí především bambusem. Pokud jim to však jejich zdravotní stav už neumožňuje, konzumují ovoce, hladkou kukuřičnou kaši a další pochoutky. „Starat se o staré pandy je stejné, jako starat se o staré lidi,“ uzavřela Xu.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!