Citlivé alzheimerové drama s oscarovým leskem | E15.cz

Citlivé alzheimerové drama s oscarovým leskem

Drama Pořád jsem to já
Drama Pořád jsem to já
• 
ZDROJ: falcon

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Drama Pořád jsem to já si bude filmový svět pamatovat hlavně jako film, za který Julianne Mooreová konečně získala Oscara.

Role padesátnice, která se musí vypořádat s nastupující Alzheimerovou nemocí, už ve scénáři zní jako oscarově přívětivá. Mooreová, na jejíž tvář se kamera nejčastěji soustředí, cestu hlavní hrdinky Alice k zapomnění k tomu dokáže pojmout ve všech jejích odstínech. Poslední film amerického tvůrčího a partnerského dua Richard Glatzer a Wash Westmoreland, který pár stihl natočit před Glatzerovou smrtí na jinou degenerativní nemoc, ALS, zaujme nejvíc právě výkonem Mooreové.

Sám o sobě je na mimořádnost příliš přímočarý a vypočítaný. Hlavní hrdinka se živí jako profesorka lingvistiky, proto ji ztráta paměti a vyjadřování, a tím i sebe sama, o to palčivěji bolí. I odkazy na hru Andělé v Americe, kterou zkouší Alicina nejmladší, do propuknutí nemoci problematická dcera, vyznívají spíš do prázdna. Na druhé straně i když ústřední postava má takřka ideální milující a finančně zabezpečenou rodinu, zobrazení jejich vztahů není neuvěřitelné a film má příjemně civilní atmosféru.

Na film o těžké a nevyléčitelné nemoci také nezatěžuje zbytečným sentimentem a nechává osobní tragédii mluvit samu za sebe. Drama o tom, co tvoří člověka a jak (i jak dlouho) si může udržet důstojnost a zbytky sebe sama, když se jeho já začne proti jeho vůli vytrácet, zůstává smutné a srdceryvné. Ale citlivým, skromným způsobem, podané s upřímností, která prozrazuje osobní spojení tvůrců s tématem. Díky tomu je i přes jistou neobratnost působivé. A vlastně obsahuje jednu mimořádnou scénu – tu, v níž se překvapivě a dojemně zachází s možností, že by Alice sama všechno ukončila.

Pořád jsem to já
(drama, USA/Francie, 101 minut)
Režie: Richard Glatzer, Wash Westmoreland
Hrají: Julianne Mooreová, Alec Baldwin, Kristen Stewartová
Hodnocení: 70 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video