Deutsche Telekom prý zvažuje prodej českého T-Mobilu | E15.cz

Deutsche Telekom prý zvažuje prodej českého T-Mobilu

T-Mobile
T-Mobile
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý koncern Deutsche Telekom reorganizuje své aktivity ve východní Evropě. A jednou z možností je údajně i prodej 61procentního podílu v českém operátorovi T-Mobile.

Kromě prodeje podílu je ve hře i možné posílení pozice Deutsche Telekom v regionu, píše deník Wall Street Journal. V tomto případě by pak Deutsche Telekom mohl podle listu Wall Street Journal koupit firmy GTS Europe nebo Netia.

Nový plán, který však zatím ještě nebyl dokončen, souvisí se změnou vedení, které se má uskutečnit na konci letošního roku. Deutsche Telekom na konci loňského roku odhadla hodnotu svého podílu v české divizi T-Mobile na 1,75 miliardy eur (45 miliard korun).

Vedení a dozorčí rada Deutsche Telekom se mají příští týden sejít v Polsku, kde budou podle zdrojů jednat o nové strategii. Zatím však není jisté, zda se již na jednání přesně dohodnou určitá opatření. Základní otázkou má být, zda Deutsche Telekom opustí východoevropský trh, kde je aktivní pouze jako mobilní operátor, či zda koupí nějakého místního poskytovale pevného spojení, aby zde posílil svoji pozici.

K informaci o možném prodeji většinového podílu se odmítli zástupci českého T-Mobile vyjádřit. „Nemůžeme komentovat rozhodnutí akcionáře,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Kemrová.

Přehodnocení budoucnosti operací v České republice přichází podle deníku v době, kdy se na českém trhu čeká zesílení konkurence. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tlačí na vstup čtvrtého operátora, pro kterého vyčlenil i více frekvencí v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, která se uskuteční v listopadu.

Zbylých 39 procent také na prodej

Informace o možném prodeji většinového podílu přišla jen pár dní po té, co vyšlo najevo, že svůj podíl dává k prodeji také investiční skupina Mid Europa Partners, která v T-Mobilu vlastní 39,2 procenta. Na transakci upozornil tento týden server Týden.cz. Cena by se podle odhadů měla pohybovat kolem patnácti miliard korun. Kupec není známý.

Českému T-Mobilu v letošním prvním pololetí klesly tržby o osm procent na 11,8 miliardy korun. Důvodem poklesu je skokové snížení cen mobilních služeb kvůli cenové válce mezi mobilními operátory. Pokles tržeb částečně kompenzoval nárůst počtu zákazníků. Počet klientů stoupl o pět procent na 5,67 milionu.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.