Dostavbu dálnice D8 brzdí až 20 žalob | E15.cz

Dostavbu dálnice D8 brzdí až 20 žalob

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soudní spory okolo rozestavěné dálnice D8 zřejmě ještě zdaleka neskončí. Ekologická organizace Děti Země vede se státem až 20 soudních sporů, kterými se snaží vymoci alespoň dílčí ústupky, řekl její předseda Miroslav Patrik. Jeden ze sporů by dokonce mohl zastavit už skoro hotovou stavbu úseku u obce Bílinka. Další žalobou se zase ekologové snaží domoci i ochrany kriticky ohroženého stromu - jeřábu českého.

Stavba chybějícího úseku za 12 miliard korun se protahuje, a pokud se administrativní problémy nevyřeší do poloviny roku 2012, Ministerstvo dopravy prý využije evropské dotace raději na opravě dálnice D1. Dálnici D8 ale dostaví i za české peníze, ujišťuje. Kolik sporů vlastně stát a ekologové vedou, není zcela zřejmé. Podle Patrika je sporů mezi 15 až 20 v závislosti na stádiu soudního řízení, podle mluvčího ministerstva Jakuba Ptačinského jich bylo začátkem července 18.

Paradoxní situace je především okolo tříkilometrového úseku z Lovosic k obci Bílinka, kam by se mělo začít jezdit od prosince. Ekologové totiž po soudu chtějí zrušení stavebního povolení kvůli narušení biotopů, a kdyby se jim to podařilo ještě před dostavbou, mohlo by to znamenat nedokončení úseku. „Bohužel by to tak bylo, musíme respektovat zákon,“ podotkla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Pokud by ale žalobě soud dal za pravdu později, už by to takový dopad nemělo. „Byl by to asi zázrak, kdyby o tom rozhodli do konce roku. Kdyby to bylo později, nemohli by to jen zkolaudovat, ale v režimu zkušebního provozu by úsek provozovat mohli,“ dodal Patrik. Ekologové na už skoro hotovém úseku napadali i stavbu mostu u Vchynic, v polovině července ji ale soud zamítl.

Přes České středohoří chybí dostavět zhruba 16,4 kilometru. Tříkilometrový úsek k Bílince se už staví, pětikilometrová část na druhé straně u Řehlovic naopak nemá ani územní rozhodnutí, které soud vloni v červnu zrušil. Prostředních osmi kilometrů se týkají všechny ostatní žaloby, které napadají dílčí stavby. Ekologové chtějí vydaná stavební povolení zrušit kvůli neoprávněným zásahům v biotopech, kácení stromů a narušování krajinného rázu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video