Dřevostavby proti napadení hmyzem ochrání termosanace | E15.cz

Dřevostavby proti napadení hmyzem ochrání termosanace

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hitem současné doby jsou dřevostavby. Nejedná se ale o žádnou převratnou novinku, ze dřeva se stavělo odpradávna. Slabou stránkou dřevěných konstrukcí a zejména těch historických je jejich velmi časté napadání dřevokazným hmyzem.

Existuje však řešení v podobě termosanace. Horkovzdušná sanace dřevěných konstrukcí napadených dřevokazným hmyzem (červotoč, tesařík), zkráceně termosanace, funguje na principu prohřátí napadené dřevěné konstrukce v jejím plném průřezu na minimální teplotu 55 °C po dobu alespoň jedné hodiny. Při této teplotě je dřevokazný hmyz spolehlivě vyhuben bez hrozby poškození vlastní konstrukce dřeva. Horkovzdušné sanaci musí předcházet detailní prohlídka objektu a zejména stavu dřevěných konstrukcí. Důležité je zejména vizuální stanovení rozsahu poškození dřevěných konstrukcí dřevokazným hmyzem, zdokumentování konstrukce a určení možností přístupu termosanační techniky.

#####Pozor na nebezpečí požáru

[file:10998:small:right]

Dalším krokem jsou přípravné práce, tedy důkladné vyčištění a vysátí krovu od letitých nečistot (slámy, prachu, zbytků asfaltových lepenek, eternitových tašek, zbytků dřeva atd.). Je totiž nutno zamezit možnosti vznícení nečistot (vzduch v krovu je zahříván na teplotu 80-100 °C) a také víření nečistot v proudu horkého vzduchu. Důležité je také zajistit přístup zařízení, kterým se na konstrukce bude vhánět horký vzduch, do objektu.

Následně je nutné okolí ošetřované konstrukce co nejlépe utěsnit, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám. Pak už je možné spustit proces samotné termosanace. Horký vzduch se na postiženou konstrukci musí pouštět minimálně jednu hodinu, sanace celého krovu ve starším domě je tedy otázkou několika hodin.

#####Návratu hmyzu zabrání nátěr

Po skončení zahřívání se dřevěná konstrukce musí vyčistit a opakovaně natřít chemickým přípravkem, který má zabránit opětovnému napadení sanovaného dřevěného krovu. Životnost dřevěné konstrukce se termosanací výrazně prodlouží, navíc je ji samozřejmě možné po několika letech opakovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video