Evidence tržeb se blíží, firmy připravují služby pro živnostníky | E15.cz

Evidence tržeb se blíží, firmy připravují služby pro živnostníky

mobilní platební terminál (mPOS)
mobilní platební terminál (mPOS)
• 
ZDROJ: Ceska sporitelna

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Postupně se blíží okamžik, kdy vejde v platnost zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). To nedává spát společnostem, které mají ambice na dodávky jak zařízení potřebných pro EET, tak dodatečných služeb, které by firmám a živnostníkům usnadnily fungování. Je to i případ spolupráce České spořitelny, Vodafone, MasterCard a Wincor Nixdorfu - ty představily komplexní platformu, která umožní živnostníkům vystavovat elektronické účtenky a zároveň přijímat bezkontaktní platby.

Zákon nařizující uchovávání informací o tržbách a jejich zasílání Finanční správě, který se podle aktuálních odhadů dotkne přibližně 500 až 600 tisíc subjektů, by mohl začít platit příští rok. Představené technické řešení spočívá v aplikaci pro chytré telefony a tablety, která veškerou evidenci zajišťuje, mobilním platebním terminálu, který umí přijímat všechny druhy karet (o prvním modelu mPOS E15 již informovala dříve), a bezdrátové tiskárničce.

Tiskárna však zatím podle stávajícího znění zákona o EET bude volitelnou součástí sady, protože v zákonu zatím zhruba stojí, že obchodník je povinen předat kupujícímu účtenku, nedefinuje však, zda to musí být klasický papírek z termotiskárny, anebo jen pdf soubor, který obchodník zašle zákazníkovi na e-mail.

přenosná bluetooth tiskárna Bixolon Autor: Marek Schwarzmann, E15
přenosná bluetooth tiskárna

Spojení firemních segmentů

„Předpokládáme, že spojením základen firemních klientů České spořitelny a Vodafonu bychom mohli oslovit poměrně široký segment trhu,“ uvedl ředitel Podpory obchodních vztahů banky Stanislav Šmolík. Spořitelna už od února začala nabízet mobilní terminály (mPOS) a k dnešnímu dni jich umístila zhruba 230.

Podle banky by mPOS společnosti Wincor Nixdorf měly mít úspěch hlavně díky mobilitě a nižší ceně, než jakou má klasický terminál – vyjde totiž na 3,5 tisíce korun, dvě stě korun paušálního měsíčního poplatku, bankou individuálně stanovený poplatek z transakce v rozmezí 1,4 až 2,8 procenta podle objemu tržeb živnostníka a poplatek za transakci kartou, který bude od prosince evropskou regulací stanoven na 0,2 až 0,3 procenta.

mobilní platební terminál (mPOS) Autor: Ceska sporitelna

Aplikace, která umí EET i další evidenci

Vodafone do celého projektu připravil aplikaci ePokladna pro chytré telefony a tablety, která je určena nejen pro EET. „V aplikaci bude možné také evidovat třeba položky skladu a potřebná data si exportovat do tabulkového procesoru,“ vysvětlil Štěpán Tůma z Vodafone.

Operátor nyní aplikaci vypustí v demo verzi, aby si ji obchodníci a živnostníci mohli v případě zájmu vyzkoušet, ostré spuštění Tůma předpokládá na podzim letošního roku. Pronájem aplikace bude stát měsíčně několik set korun, přesné nacenění Vodafone ještě řeší.

ePokladna od Vodafone umí EET Autor: Vodafone

Podle ředitele MasterCard pro ČR Miroslava Lukeše jde o řešení, které odpovídá vývoji platebních zvyklostí na českém trhu: v České republice je totiž aktuálně více než 11 milionů platebních karet a lidé jimi jen v loňském roce v Česku zaplatili 326,4 miliardy korun.

Babiš chce kompenzovat EET. Navrhuje pět tisíc korun slevu na dani

ČSOB uvádí platební terminál mPOS pro živnostníky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.