Fotovoltaický byznys na vzestupu | e15.cz

Fotovoltaický byznys na vzestupu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výroba elektřiny ze slunečního záření – fotovoltaika, a hlavně výstavba velkých fotovoltaických elektráren – u nás zaznamenává navzdory krizi prudký vzestup, který není přehnané označit za boom.

Počet solárních zdrojů elektřiny v České republice každoročně velmi rychle roste – statistiky Energetického regulačního úřadu z loňského roku hovoří o překvapivém skoku instalovaného výkonu solárních elektráren. V roce 2008 dosáhl instalovaný výkon slunečních elektráren v ČR 54 megawattů, v současnosti (začátek srpna) je to již 84 megawattů.

#####Desetiletá návratnost investice

O rostoucím fotovoltaickém trendu vypovídají i zkušenosti z firmy HiTechSolar z Uherského Hradiště, která v roce 2006 uvedla do provozu svého času největší českou fotovoltaickou elektrárnu v Opatově a nyní provozuje solární elektrárnu v Ostrožské Lhotě o celkovém výkonu 2,25 MW, která patří k největším tuzemským zdrojům ekologické energie. „Solární energetika a s ní i počet našich zákazníků vykazuje obrovský, téměř exponenciální nárůst od roku 2006, kdy začal platit zákon č. 180/2005 Sb. Fotovoltaika se z drahé exotiky a domény ekologicky svědomitých boháčů stala díky dobře nastaveným výkupním cenám energie zajímavým oborem podnikání,“ říká obchodní ředitel společnosti HiTechSolar Max Wandler.

V případě opatovské elektrárny, která je již několik let v provozu, lze již vyhodnotit i dlouhodobější zkušenosti z jejího provozu. Podle ředitele společnosti HiTechSolar Vladimíra Mléčky zatím veškerý provoz fotovoltaické elektrárny v Opatově probíhá bez vážnějších komplikací a problémů, pouze jednou za čas je třeba provádět běžnou údržbu zařízení. „Investiční náklady na výstavbu elektrárny činily devět milionů korun a jejich návratnost odhadujeme na deset let. Co se týče prodeje vyrobené energie, distributor ČEZ je spolehlivý partnerem. Zisk a celkový provoz elektrárny jdou podle našich plánů a představ,“ uvedl Vladimír Mléčka.

#####Nic netrvá věčně

Výhled do budoucna je podle dosavadních odhadů optimistický, na trvalý růst trendu ale podle zkušených podnikatelů spoléhat nelze. „Kde jinde vám stát garantuje odkup veškeré produkce za výhodné ceny, a to po dobu dvaceti let? Jednou boom fotovoltaiky ale přirozeně skončí, a ta se stane běžným energetickým odvětvím. Bude to samozřejmě znamenat i zánik firem se slabým technickým a odborným zázemím, kterých vzniklo v posledních dvou letech požehnaně,“ říká k výhledu do budoucna Max Wandler z firmy HiTechSolar, který věří, že jeho firma bude patřit k těm úspěšným hráčům na trhu s fotovoltaickými zařízeními.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video