Francouzští „ajťáci“ získali právo odpojit se od služebních smartphonů | E15.cz

Francouzští „ajťáci“ získali právo odpojit se od služebních smartphonů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Viktor Hanacek, picjumbo.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novou ochranu proti syndromu vyhoření získali IT experti některých firem ve Francii. Jde o právo odpojit se od chytrých telefonů a dalších zařízení, která jsou jejich pracovními nástroji a umožňují jim být neustále připojen. Upravuje to nová dohoda se zaměstnavateli, o které informovala agentura AP.

Podle zástupce odborů Michela de la Force ale pakt neznamená, že zaměstnanci budou muset po šesté hodině večer vypnout telefony, jak informovala některá média.

Dohoda poskytuje více než 300 tisícům pracovníkům v technologickém sektoru dodatečné záruky, že styl života ve smyslu neustále připojen nebude překračovat jejich práva v souladu s 35hodinovým pracovním týdnem ve Francii.

Některým zaměstnancům, kterým hrozí syndrom vyhoření, pakt dává právo přestat používat své pracovní nástroje, jako je elektronická pošta nebo smartphony poté, co odpracují maximální povolenou denní dobu 13 hodin, napsal list Wall Street Journal.

Pracovní dobu ale dohoda nemění. Nevztahuje se zároveň na všechny zaměstnance, ale pouze na ty, kteří mají pružnou pracovní dobu a jejichž plat se vypočítává podle počtu dní, kdy jsou v práci. Konkrétně jde na příklad o technické konzultanty nebo IT pracovníky.

Dohoda, která čeká na souhlas vlády, je co do rozsahu omezená. Navzdory tomu vyvolala rozsáhlou reakci, napsal list Wall Street Journal s tím, že to zčásti odráží rostoucí znepokojení nad tím, že chytré telefony navždy smazaly hranice pracovního dne.

Pět tipů: Jak se vyhnout syndromu vyhoření

Umožňovač a postrkovač aneb Když rozhodují zaměstnanci

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.