Freestyle na sněhu. V září | E15.cz

Freestyle na sněhu. V září

Poslední zářijovou sobotu budou pár kilometrů od Tábora k vidění triky, překážky i sníh. Do Hlasiva se sjedou lyžaři a snowboardisté na freestyle závody.

Na kraji vesnice stojí kopec hlíny porostlý travou. Matematik by ho mohl popsat jako nepravidelný komolý jehlan. V zimě má sloužit dětem k sáňkování. Rozjezdovou rampu pro freestyle snowboardové a lyžařské závody si z něj ale několik nadšenců udělá už na konci září. Po zelených trsech jezdit nebudou, do Hlasiva dorazí sněhová nadílka na několika náklaďácích.
„Sám dělám snowboard, jezdím závody. Většina lidí, které tam potkám, je z hor a ptají se mě, odkud jsem já. Tak jsem se rozhodl jim to ukázat,“ usmívá se pořadatel František Knotek nad otázkou, proč ho napadlo dělat zimní závody na konci léta na umělém kopci. Tenhle rok trávil zimu na Lipně, staral se o místní snowpark.
Do Hlasiva u Mladé Vožice pozval na tři desítky závodníků. Letos na třetí ročník. Zdaleka už se prý nejedná jen o amatéry. „Dorazit má i Filip Gutwirth, který jezdí český pohár, nebo Darek Bergmann, který byl třetí v českém poháru ve freestyle snowboardingu,“ zve na sobotní odpoledne 25. září Knotek.
Závod bude otevřený, přihlásit se může kdokoli. Pro úplné začátečníky ale překážky postavené nebudou. Odvážlivci mohou vyzkoušet „bedny“ – lavice, zalomená zábradlí nebo spinu, nájezdovou rampu. I když snowpark diváci čekat rozhodně nemohou, nejrůznější skoky a triky určitě ano. Navezený sníh může vydržet do dalšího dne. „Děti budou mít sáňkovačku,“ usmívá se Knotek.
Setkání v Hlasivu oficiálně začíná ve dvě hodiny odpoledne a potrvá do pěti. „Na konci bude hodinový jam, který budeme hodnotit. Měl by být rozhodující,“ vysvětluje pořadatel. Závody nejsou omezené počtem jízd, porota bude složená ze samotných snowboardistů nebo lyžařů.
„Je to hodně o balancu, každý trik je jinak náročný. Můžete jen přejet rovně, to je nejjednodušší, nebo naskočit už v rotaci. Způsobů je spousta. Je na fantazii jezdce, co sám dokáže. Proto je to freestyle. Pořád může člověk něco vymýšlet,“ přibližuje Knotek. Speciální prkno prý není podmínkou, ale s lepším vybavením to jde samozřejmě lépe. „Osobně mám na všechno jedno prkno. Kdo říká, že mu při ježdění vadí třeba tupé hrany, tak se jen vymlouvá,“ myslí si Knotek a přidává větu o tom, jak důležité je umět dobře padat. Pětadvacetiletému mladíkovi, který se snowboardem začal v jedenácti, prý pomohla i krátká průprava juda. Za sebou má na sněhu tři desítky závodů a exhibicí.
„Je to pro mě pořád výzva, mám strach furt. Ale je to hezký pocit, když překonáte obavy a vidíte, že na to máte,“ popisuje.
Co dalšího nesmí freestyle jezdci chybět? „Fyzička,“ následuje rychlá odpověď. „Četl jsem, že při ježdění na prkně zabírá devadesát procent svalů na těle.“ Válení u vody tak Knotek v létě mění za kolo nebo běhání. Protáhnout tělo budou moci příchozí i na velké trampolíně, kterou pořadatelé v Hlasivu nachystají.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!