Když Chorvatsko, tak letos. Nebude přelidněné | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kam vyrážejí čeští cestovatelé? Osúch: Když Chorvatsko, tak letos. Bude poloprázdné

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Pandemie koronaviru zhatila plány řadě výletníků, ale bezpečnostní omezení postupně odpadají a dopravci obnovují spoje. I díky levným jízdenkám či letenkám se tak naskýtá mnoho příležitostí k návštěvě obvykle přelidněných destinací, které teď obývá jen zlomek turistů. Deník E15 proto oslovil osobnosti, které spojuje záliba v cestování. V dalším díle odpovídá Jan Osúch, expert na cestovní ruch.

Do které země se vyplatí cestovat a proč právě tam?

Marketing v cestovním ruchu často používá klišé a obrazy, které se ne vždy potkávají s realitou. Patří k nim propagace prostřednictvím snímků romanticky prázdných pláží nebo okolí hotelových bazénů. Letos ale právě tohle bude ve většině zemí realitou. Pokud tedy někdo vyrazí k moři, bude mít v tomto ohledu opravdu zajímavý zážitek.

Mačkat se nikde rozhodně nebude. Z aktuální nabídky to platí především pro Chorvatsko, jehož menší a často útesovité pláže byly v hlavní sezoně často přeplněné. Ale podobná situace bude i v Řecku nebo Bulharsku. Ve všech těchto zemích je riziko nákazy podobné jako u nás, takže odpověď na otázku, jestli tam vyrazit, nebo ne, závisí čistě jen na chuti užít si v létě moře.

Kam vyráží čeští cestovatelé? Wolf: Chystám expedici do Grónska

Jaká místa stojí třeba právě v Chorvatsku za návštěvu?

Do Chorvatska se typicky jezdí poležet si na týden u moře, ale tamní národní parky Plitvická jezera, Krka nebo Paklenica jsou nádherné a určitě stojí za návštěvu. Stejně tak historická města jako Split nebo Dubrovník. Všude tam bude letos méně lidí, takže zážitek může být o to příjemnější a ceny atraktivnější.

Máte s Chorvatskem spojenou nějakou zvlášť oblíbenou vzpomínku?

V městečku Brela ve Střední Dalmácii jsme se s manželkou přesně před třemi lety brali. Svatební hostinu jsme měli v restauraci s nádherným výhledem na Jadran a druhý den ráno jsme se jeli malým člunem projet kolem pobřeží. Tohle je určitě nejhezčí vzpomínka ze všech cest.

Kam se chystáte na příští zahraniční cestu a na co se tam nejvíce těšíte?

Rádi bychom i s dětmi na podzim na chvíli do Francie, projet si tamní krajinu, navštívit zámky a zářijové vinice. Ale bude samozřejmě záležet na opatřeních proti koronaviru. Druhá varianta, na kterou bych se ale těšil úplně stejně, je tentýž program na jižní Moravě.

Kam vyráží čeští cestovatelé? Juračka: Nejhezčí trek je kolem Annapuren
Kam vyrazí cestovatelé? "Honza": Nejzajímavější poměr kvality a ceny nabízí Španělsko

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!