KKCG posílí cloudové služby, chystá konkurenci pro O2 a T-Mobile | E15.cz

KKCG posílí cloudové služby, chystá konkurenci pro O2 a T-Mobile

KKCG posílí cloudové služby, chystá konkurenci pro O2 a T-Mobile
Datové centrum KKCG, Lužice u Hodonína.
• 
ZDROJ: DataSpring

Jan Sedlák

Investiční skupina KKCG Karla Komárka, která patří k vlastníkům podniků jako Sazka, MND, Vítkovice Holding či Fischer, hodlá výrazně investovat do technologického byznysu. Z celé oblasti vytvoří jeden ze tří hlavních opěrných bodů. Firma chce ještě letos postupně spustit několik druhů cloudových služeb, které bude v první fázi provozovat z dokončovaného datového centra v Lužici u Hodonína. KKCG na něj získala evropskou dotaci přesahující 127 milionů korun.

Realizátorem technologických aktivit skupiny je společnost DataSpring. „S našimi aktivitami chceme přímo konkurovat stávajícím lídrům na trhu,“ řekl deníku E15 ředitel DataSpring Martin Smekal. Složení služeb půjde zejména proti O2 a T-Mobilu. „Nechceme opakovat chyby jiných datových center, které rovněž získaly evropské dotace, a chystáme několik obchodních modelů. Skupina má v technologiích dlouhodobý obchodní záměr, nestavíme jen díky dotacím.“

Lužické datacentrum má zčásti sloužit pro provoz cloudových služeb pro zákazníky, KKCG ho ale zároveň využije také pro chod vlastních systémů a aplikací firem z celé skupiny. Počítá se například se Sazkou, která chce postupně rozvíjet možnosti sázení přes internet. Datové prostory využije také těžařská MND, která by zde měla simulovat výpočty a podobně.

Zázemí pro start-upy

V Lužicích kromě datového centra roste celý technologický komplex, kde MND bude mít i vlastní výzkumné laboratoře. Zázemí mohou v budoucnu v Lužici najít také mladé firmy, které KKCG skrze fond Springtide Ventures zainvestuje.

KKCG bude chtít na Moravu lákat nejenom zákazníky z Česka, ale také z přilehlého Slovenska a Rakouska. První obchodní styky už probíhají. Lužice každopádně v budoucnu nebudou jediným místem, kde chce KKCG své plány realizovat.

„Chystáme také druhé datové centrum, už jsme ve stavebním řízení. Mohlo by stát vedle pražského sídla Sazky a rozměrově by bylo asi dvakrát větší než to u Hodonína,“ doplnil Smekal. Stavba nicméně ještě není finální záležitostí a může se stát, že se DataSpring nakonec dohodne s některým jiným datacentrovým hráčem na trhu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!