Filmová recenze: Soderberghovo klidné zamyšlení | E15.cz

Filmová recenze: Soderberghovo klidné zamyšlení

Iva Přivřelová

Vstoupit do diskuze
0

V minulém týdnu se o svou pozici hráče, který chce ovládat současný filmový trh, přihlásilo vedle Netflixu znovu také HBO. Studio Warner Bros. oznámilo, že jeho filmy – včetně nové Duny – budou mít v roce 2021 premiéru v USA v kinech a on-line na HBO Max zároveň, čímž vyvolalo vášnivé reakce. K tomu už nyní HBO světu představuje novinky uznávaných režisérů – pětidílnou filmovou sérii Sekerka Steva McQueena či celovečerní tragikomedii Stevena Soderbergha Nechte je všechny mluvit.

Soderberghovy počiny filmový svět zajímají už od jeho průlomu Sex, lži a video v roce 1989, ač se v jeho filmografii střídají komerční projekty jako Dannyho parťáci s experimenty typu Nepříčetná. Novinka by bez jeho jména a hvězdného obsazení v čele s Meryl Streepovou působila spíš nenápadně. Příběh od pětasedmdesátileté spisovatelky Deborah Eisenbergové o setkání tří kamarádek po třiceti letech totiž vypráví poklidně, komorně i jaksi nesoustředěně a nepříliš hluboce.

Témata o definici zrady, odcizení a osamění, síle literatury a přátelství i jejich komercializaci, si divák musí vyzobávat nejen ze slov, ale i z gest a pohledů.

Soderbergh, který opět stojí také za kamerou a střihem, na palubě luxusní zaoceánské lodi Queen Mary 2 pozoruje především slavnou spisovatelku Alici v tvůrčí krizi, která si na cestu do Anglie vzala své někdejší přítelkyně a milovaného synovce.

Kamarádky obnovují vztahy narušené tajemstvími kdysi prozrazenými v Alicině nejpopulárnější knize. Synovec se mezitím zaplétá s literární agentkou, která chce zjistit, co přesně nyní Alice píše.

Jazzový doprovod

Soderberghův snímek ale není ani detektivka, ani melodrama o přátelství, ani sociální kritika, mimo několik záběrů na imigranty připravující v kuchyni jídlo pro bohaté. Spíš nabízí zamyšlení, mimo jiné nad pozdními lítostmi i rychlými a mylnými úsudky, protože Alice zdaleka není taková diva, jak často působí. To vše režisér elegantně zabalil do příjemného, ač poměrně nevzrušivého filmu plynulého jako jeho jazzový doprovod nebo jako plavba po klidném moři. 

Podívejte se na trailer k filmu Nechte je všechny mluvit:

NECHTE JE VŠECHNY MLUVIT (tragikomedie, USA, 108 minut)

Režie: Steven Soderbergh

Scénář: Deborah Eisenbergová

Hrají: Meryl Streepová, Candice Bergenová, Gemma Chanová, Lucas Hedges

Hodnocení: 60 %

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Iva Přivřelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!