Nápoj cascara: něco mezi čajem a kávou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nápoj cascara: něco mezi čajem a kávou

Nápoj cascara: něco mezi čajem a kávou
ZDROJ: Vu Minh Hieu
Prezentace klienta •

Jistě víte, že káva se zpracovává z kávových třešní. Tato třešeň má ale kromě kávového zrna i obal, tedy slupku. Málokdo ví, že i tato slupka má své využití. Osvěžující nápoj Cascara vás navrací do historie, kdy lidstvo ještě neznalo pražení kávy.

Jak se nápoj vyrábí?

Kávová zrna se oddělí od dužiny a následně suší. Pokud dužinu, chcete-li slupku, výrobce vhodně nezpracuje, použije se jako hnojivo. V opačném případě zase vznikne základ pro osvěžující nápoj. Jmenuje se stejně, cascara a historicky tu byla dříve, než pražená káva. V minulosti si lidé začali z tohoto ovoce (káva je skutečně ovoce) připravovat první nápoj připomínající dnešní kávu a nazvali ho cascara (španělsky cáscara – slupka, skořápka).

Samotnou cascaru vyrábí jenom jistá část producentů, její výroba totiž může být náročnější. Totiž, pokud se má z kávové třešně zpracovat, kromě kávového zrna i cascara, převážně se volí postup sušení celé kávové třešně. Po usušení se zrna oddělí od dužiny. Výsledná cascara pak vypadá jako sušené rozinky anebo skořápky od usušených plodů.

Nápoj si vyrobíte i doma

Dosušené slupky se mohou použít pro samostatný nápoj, který si můžete zakoupit jako sypanou směs a tu si doma zalévat horkou vodou. Několik specializovaných pražíren a kaváren po celé republice vám tento nápoj také nabídne již hotový. Jednou z nich je například malá pražírna Made In Coffee, v Celetné ulici, v srdci hlavního města.

Mnoho odborníků se shoduje, že cascara kofein neztrácí, dokonce navíc obsahuje i více vitamínů a prospěšných antioxidantů. Nabudí tělo a pomůže s koncentrací, třeba během pracovního dne. Pokud se tedy právě teď nedokážete rozhodnout, jestli si dát kávu anebo čaj, cascara je pro vás tou správnou volbou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!