Kvalitní spánek je nový luxus, zjišťují přepracovaní manažeři | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kvalitní spánek je nový luxus, zjišťují přepracovaní manažeři

Kvalitní spánek je nový luxus, zjišťují přepracovaní manažeři
Spánek
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Aneta Ščotková

Aneta Ščotková

Dostatečný odpočinek není pro každého, nejlépe se spí bohatým lidem.

Pár hodin spánku denně, únava a kruhy pod očima byly ještě donedávna symbolem vysokého postavení a důležitosti. Lidé nespali proto, že byli společensky žádaní a ve své profesi přece zcela nepostradatelní. Dlouhý spánek byl jen ztrátou času a narušitelem tolik skloňované produktivity. To už je ale passé. Pravidelný a kvalitní spánek je teď žádaným luxusem.

Asi nejvíce tento trend v poslední době zpopularizovala mediální magnátka Arianna Huffingtonová, která ve své knize popsala svůj přerod z nespící zaneprázdněné ženy v ženu, která si spánku cení a odpočinek je pro ni zdrojem produktivity. Každý přece ví, že když se dobře vyspí, jde mu všechno tak nějak lépe od ruky.

Konec sezení v kanceláři. Stání zvyšuje produktivitu práce a zlepšuje zdraví

Naopak nedostatek spánku má pro lidské tělo poměrně závažné důsledky, ať už jde o neschopnost koncentrace, tloustnutí či problémy s krevním tlakem, ničení mozkových buněk, rychlejší stárnutí nebo o rozvoj cukrovky. Podle některých studií stojí nedostatek spánku nepřímo i za rakovinou, srdečními nemocemi a dokonce i za Alzheimerovou chorobou.

No jo, jenže Arianna Huffingtonová má po ruce hned devět asistentů, svůj A-tým, který za ni vyřizuje veškerou agendu, namítají její oponenti. A kdo si tohle může dovolit?

Sto miliardářů kontroluje majetek za 1,5 bilionu korun. Projděte si unikátní žebříček

A tak se svět otáčí a čas na kvalitní spánek se stává symbolem dobrého postavení. Vždyť i průzkumy ukazují, že když je člověk chudý, jeho spánek bude nejspíše stejně tak chudý. Protože lidi, jež přes den trápí obavy o jejich bezpečí nebo kus žvance, starosti svazují i během noci. A netřeba zdůrazňovat, že dělníci pracující nepravidelně na směny jsou na tom ještě hůře. Ani bohatí lidé však nespí jako miminka jen tak. Naopak jsou ochotni symbol svého statusu pěstovat a utrácet tisíce za luxusní spánkové předměty.

Spánkový průmysl je tak na vzestupu a s ním i firmy nabízející speciální matrace, pyžama, přehozy, senzory nebo třeba elektronické spánkové masky, nemluvě pak o různých salonech. A Arianna předpovídá, že do dvou let se odpočinkové prostory v kancelářích stanou minimálně tak běžnými jako ty konferenční. Kdo toho tak kvůli své práci doteď příliš nenaspal, už si nemusí zoufat. Někde v budoucnu na něj nejspíš čeká satisfakce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!