Kvůli nehtům smečovat nepřestanou | e15.cz

Kvůli nehtům smečovat nepřestanou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Volejbalista nebo fotbalista. Sedmička představuje sporty pro děti v Pošumaví.

Sprint po schodech sokolského stadionu v Klatovech nahoru, dolů. A znovu tentokrát skoky po levé noze, po pravé a nakonec sounož. Asi dvacítka dívek školou povinných má na programu půlhodinový dril. Nejdřív se chichotají, povídají, ale s ubíhajícím časem a přibývajícími schody štěbetání utichá. Proč ty holky tak dřou? Že jsou to volejbalistky se pozná, až když zamíří k přilehlým kurtům, vezmou do rukou míče, které létají přes vysoké sítě. „Honí nás, protože potřebujeme mít dobrou fyzičku,“ ví volejbalová naděje Tělovýchovné jednoty Sokol Klatovy Kateřina Podhůrská z Vacov.

„Bez kondice to na hřišti nejde. To bych při zápase za chvíli odpadla. Je to sice někdy makačka, ale mě to baví,“ dodává třináctiletá sto osmasedmadesát centimetrů vysoká volejbalistka. „Nevím jestli je výška výhodou, já musím hlavně zlepšit podání,“ přiznává sedmačka.

„Kačka se má. Já mám o deset centimetrů míň a hlavně na síti je to znát. Zatímco já musím do výskoku dát všechny síly, ona se jen tak lehce natáhne,“ směje se na spoluhráčku třináctiletá Kateřina Rubášová z Klatov, která volejbal hraje už dva roky. „Je to super hra. Máme tu výbornou partu,“ chlubí se volejbalová naděje, která je nejraději na síti. „Sice nemůžeme mít kvůli volejbalu dlouhé nehty, ale to nám ani trochu nevadí a nikdy vadit nebude. Volejbal fakt milujeme,“ shodují se Kateřiny.

„Máme sto třicet členů, jedenáct družstev, z toho sedm mládežnických. Šest dívčích, jedno chlapecké,“ představuje oddíl volejbalu Tělovýchovné jednoty Klatovy jeho předseda a trenér Luboš Nový.

„Ideální je začít tak v deseti letech, snad i déle, protože volejbal je sice krásným, ale velmi těžkým sportem na naučení. Proto ti nejmenší se nejdřív naučí chodit pravidelně na tréninky, házet si s míčem, hrát hry, soutěžit. Pak se postupně přidávají nižší formy volejbalu, kterých je velké množství a na začátku jsou daleko efektivnější a smysluplnější,“ vysvětluje.

„Volejbal mě moc baví. A také táta je moc rád, že něco dělám,“ říká jedenáctiletá Simona Pacnerová z Klatov, jejíž silnou zbraní na hřišti je nahrávka. „Ale smeče, to je velká bída,“ kaje se šesťačka. Volejbal je jedním z nerozšířenějších sportů v Pošumaví. „Je finančně nenáročný a je jednou z mála nekontaktních kolektivních her. Což je ohromná výhoda. A má spoustu alternativ,“ vyzdvihuje Luboš Nový. Volejbal doporučuje i zkušený klatovský ortoped Bedřich Helm. „Je to dobrý komplexní sport. Dochází při něm ke specifickým poraněním kloubů a prstů,“ říká lékař.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video