Lička: Umím dávat góly, ale střelec nejsem | E15.cz

Lička: Umím dávat góly, ale střelec nejsem

Jiří Podhájecký Ostrava

Fotbalista Mario Lička se necítí jako klasický střelec, rád chodí do kina a v budoucnu by ještě chtěl vyzkoušet další zahraniční angažmá.

Jeho otec Verner Lička působí v Baníku Ostrava jako generální manažer a Mario Lička je jeho podřízený. Ale nikdo nemůže říct, že je protekční syn. Lička junior od samého začátku dokazuje, že nepotřebuje žádnou pomoc. Nejprve ve své úvodní sezoně získává ocenění Nováček roku a o pár měsíců později už slavil s Baníkem ligový titul. Poté odchází do italského Livorna, kde odehraje vinou zranění pouze čtyři zápasy. Po návratu domů přestupuje do Slovácka, protože nechce podepsat novou smlouvu s Baníkem. Ze Slovácka zamíří do kolébky fotbalu do Anglie, do týmu Southanpton, kde odehraje čtrnáct zápasů a vstřelí jednu branku. Po téhle zkušenosti se vrací tam, kde se mu nejvíce daří. Do Baníku. Byl u loňské nepovedené sezony ostravského klubu a je tady, když ostravské vedení vyhlásilo, že buduje NOVÝ Baník. Ofenzivní záložník a momentálně nejlepší střelec týmu v probíhající sezoně usilovně bojuje, aby se Slezská vrátila tam, kam patří. Na přední příčky.

Baník je zatím příjemným překvapením ligy. Čím to?
Kádr se trochu obměnil. Přišli kluci, kteří tady na podzim nebyli, ale hlavním důvodem je nový trenér a styl hry, jakým hrajeme. Trenér je na nás tvrdší než jsme byli zvyklí, ale jeho myšlení a to, jak k nám přistupuje, to každému prospělo a prospívá. Zatím si myslím, že plníme to, co po nás trenér Koubek chce. A druhá věc je, že začala nová sezona a to nám odlehčilo psychiku po tom nepovedeném podzimu. Začali jsme od nuly a to nám pomohlo. Zkaženou sezonu jsme prostě odpískali.

Je to start podle vašich představ?
Vždycky to může být lepší. Ale řekl bych nerouhejme se. Buďme rádi za jedenáct bodů z osmnácti možných. Základ je dobrý, takže dobrý start do sezony a teď bude záležet na ostatních zápasech. A když se poohlédnu za těmi odehranými zápasy, tak třeba v Jablonci jsme měli určitě bodovat, ale na druhou stranu poslední zápas v Budějovicích jsme otáčeli v posledních deseti minutách a nemuselo se to klidně povést.

A vy jste navíc ještě nejlepší střelec týmu.
Sice se mi podařilo dát třikrát za sebou gól a jsem rád, že to tam padá a že to přináší hlavně body, ale za střelce se nepovažuji. Góly umím dávat a je to hezký pocit po vstřelení branky a zvláště v Budějovicích jsem měl velkou radost. Teď ale věřím, že se střelecky chytne někdo jiný a v dalším kole třeba rozhodne další zápas.

Říkal jste, že se nepovažujete za střelce, ale gól, kterým jste rozhodl poslední zápas, ukazuje, že si počínáte jako rozený kanonýr.
To vyplynulo ze situace. My tuhle situaci s Martinem Lukešem máme nacvičenou, ale ještě jsme ji v zápase nepoužili. Já jsem jenom řekl Martinovi, ať to dá na mě, protože hráči Budějovic čekali, že to bude zase centr na naše hlavičkáře a tím jsme je zaskočili. Vyšlo to a my jsme si odvezli všechny body.

Minulý týden jste hráli Ondrášovka Cup v Kroměříži, ale první poločas jste vyšli proti slabšímu soupeři střelecky naprázdno.
Bavili jsme se o tom utkání a shodli se na tom, že jsme úvod trochu zaspali. Měli jsme i štěstí, že domácí nevedli, protože nastřelili břevno. My jsme tam měli také velké šance a i já osobně jsem se dostal ke dvěma střelám, které umím lépe usměrnit a měli skončit asi brankou. Domácí hlavně zlobili ze standardních situací, ale nakonec jsme je naší trpělivou hrou zlomili a vyhráli 3:0.

Hrával jste v Itálii a Anglii. Láká vás znovu zahraniční angažmá?
Určitě bych ještě odešel. Moje takové tajné přání je třeba znovu Anglie nebo Španělsko, ale to je zatím budoucnost. Uvidíme, jestli vůbec někdo bude mít zájem o mé služby. Ale já jsem momentálně spokojený v Baníku, se kterým máme dobře rozehranou ligu. Takže se chci soustředit jen a jen na Baník. A potom, když všechno půjde dobře, tak se budou odvíjet i ostatní věci.

Sledujete nějak zvlášť jak hrají vaše bývalé kluby?
Tak to víte že jo. Když nemám co dělat, mrknu se na internet, ale že bych to nějak moc prožíval, tak to ne.

Jak trávíte svůj volný čas?
Rád si zajdu s manželkou do kina na nějaký pěkný film a vyrážíme na výlety s naším pejskem, kterého jsme si pořídili.

Autor: Jiří Podhájecký Ostrava
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!