Londýn se stává centrem technologických start-upů | E15.cz

Londýn se stává centrem technologických start-upů

Londýn se stává centrem technologických start-upů
Londýn
• 
ZDROJ: Harshil Shah, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Zdeněk Pečený

Investoři do rizikových projektů věří, že britská metropole bude líhní hlavních hráčů na poli internetu a technologií blízké budoucnosti. Začínající technologické firmy získaly loni v Londýně rekordní objem financování od fondů rizikového kapitálu a letos získaly ještě více za pouhá tři čtvrtletí.

Nová data z produkce společnosti London & Partners, kterou financuje samotný úřad londýnského starosty, ukazují, že technologické start-upy v Londýně získaly mezi letošním lednem a zářím 1,02 miliardy liber (přes 35 miliard korun). To je zhruba o 30 procent více než 719 milionů liber, které start-upy získaly za celý loňský rok, a desetkrát více než v roce 2010.

„Velká Británie a Izrael jsou pro nás hlavní destinace, kde investujeme. To jsou regionální centra pro technologické startupy,“ uvedl nedávno pro deník E15 Marcin Hejka, šéf Intel Capital pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Intel Capital investuje do začínajících technologických firem.

Podle projektu Startup Genome se Londýn stal magnetem pro technologické start-upy a přímo v britské metropoli jich již sídlí na tři tisíce, čímž Londýn předstihl Berlín a Stockholm. Startup Genome nezmiňuje Izrael, protože ho nepočítá do Evropy. „Londýn si ukrajuje stále větší podíl na globálním trhu technologických firem. Dává to smysl, protože je to i finanční centrum,“ řekla Bloombergu Eileen Burbidgová, partnerka londýnské společnosti Passion Capital, která investuje do technologických start-upů.

V Londýně sídlí i společnost rizikového kapitálu Index Ventures, která loni investovala osm milionů dolarů do české firmy Socialbakers a začátkem letošního roku vedla další kolo financování, ve kterém Socialbakers získala 26 milionů dolarů. Index Ventures se před lety proslavila investicemi do začínajících firem Skype či Asos.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!