MD dalo zelenou pokračování výstavby Dobrovského tunelů | E15.cz

MD dalo zelenou pokračování výstavby Dobrovského tunelů

Ministerstvo dopravy dalo zelenou pokračování výstavby Dobrovského tunelů v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole, jež stojí od konce loňského roku. Úřad zveřejnil nové rozhodnutí včetně posudku na stavbu, v němž přidává podmínky dostavby klíčového dopravního projektu v Jihomoravském kraji. Práce na stavbě by mohly začít v druhé polovině března.

Podle aktivistů, kteří proti stavbě protestují kvůli dopadům na kvalitu života, však ministerstvo ani v novém posudku efektivně nevyřešilo problematiku hlukových limitů. Právě kvůli jejich údajnému překračováním byly práce na stavbě přerušeny, když Městský soud v Praze stavbě zrušil koncem roku 2010 stavební povolení vydané krajským úřadem Jihomoravského kraje. Stavba tunelů a navazujících mimoúrovňových křižovatek se má v budoucnu stát součástí velkého městského okruhu v Brně, který by měl výrazně snížit tranzitní dopravu centrem. Rozhodující část stavby tvoří dva paralelní dvoupruhové ražené tunely dlouhé 1,25 kilometru. Z hlediska širších dopravních vztahů ovlivňují dopravní řešení v úseku městského okruhu vazby na radiály Kníničskou, Hradeckou a Svitavskou.

„“ řekl k rozhodnutí ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva Milan Dont. Druhá podmínka klade podle něj stavebníkovi, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), za povinnost zajistit autorizovaná měření hluku a zajistit dodržování hlukových limitů v době kolaudace stavby. Tato podmínka se ovšem nelíbí občanskému sdružení VMO Brno. „Tím chce zase ministerstvo obejít hlukové limity. Pokud bude stavba zkolaudovaná za dva roky, ministerstvo doufá, že tehdy budou hlukové limity tak měkké, že nebude problém,“ uvedl za sdružení Karel Štěpaník. Proti vydanému rozhodnutí ministerstva se nelze odvolat. Rozhodnutí bude pravomocné, poté co bude 15 dnů vyvěšené na vývěskách úřadů, kterých se týká. ŘSD už dalo dříve najevo, že se práce rozjedou hned, jak to bude možné. Stavba, která měla být hotová už letos v listopadu, však podle odhadů nebude hotová před jarem příštího roku. Podle rozhodnutí ministerstva nesmí délka stavby přesáhnout konec roku 2013. Cena stavby se může vyšplhat až na devět miliard korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!