Mexický miliardář Slim ovládne Telekom Austria | E15.cz

Mexický miliardář Slim ovládne Telekom Austria

Carlos Slim Helú
Carlos Slim Helú
• 
ZDROJ: Agencia Brasil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Telekomunikační skupina America Móvil, jíž vlastní mexický magnát Carlos Slim, koupí za miliardu dolarů, zhruba 20 miliard korun, většinový podíl v rakouské společnosti Telekom Austria. Slim tak získává v rakouském operátorovi základnu pro další expanzi na evropském telekomunikačním trhu.

Slim, který se v žebříčcích nejbohatších lidí světa střídá v posledních letech na prvním místě se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, od roku 2012 navýšil svůj podíl v Telekom Austria na 27 procent.

V dubnu se America Móvil dohodla s rakouským státním holdingem ÖIAG, že od něj koupí většinu akcií podniku a převezme kontrolu nad jeho provozním řízením. ÖIAG vlastní v bývalém státním telefonním monopolu 28 procent a ponechá si právo na jmenování generálního ředitele a předsedy představenstva.

America Móvil nyní koupí dalších 23,47 procenta akcií Telekom Austria po 7,15 eura, a získá tak 50,8 procenta. Nákup vyjde Slima na 743 milionů eur, asi 210,4 miliardy korun. Získání kontroly nad rakouským telekomem je prvním úspěšnou akvizicí America Móvil v Evropě. V roce 2013 se společnost bezvýsledně pokoušela převzít nizozemského operátora KPN.

Perspektivní Evropa

Telekom Austria působí kromě Rakouska v Bělorusku, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku, Makedonii a Slovinsku, a Slim jej tak bude moci využít jako základny k průnikům na další evropské trhy. Magnát minulý týden agentuře Reuters řekl, že region střední a východní Evropy nabízí hodně příležitostí. Slim se snaží rozšířit své podnikání z Latinské Ameriky, kde čelí rostoucímu tlaku regulátorů.

Na konci loňského roku měl Telekom Austria 2,6 milionu uživatelů pevných linek a přes 20 milionů zákazníků mobilních sítí. Jeho loňské tržby dosáhly 4,2 miliardy eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.