Ministerstvo vypíše problémovou dotaci na zrychlení internetu | E15.cz

Ministerstvo vypíše problémovou dotaci na zrychlení internetu

ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo do konce března vypsat první část výzvy k čerpání evropských dotací na budování vysokorychlostních internetových sítí. Celkový objem bude kolem 11 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl kandidát na ministra průmyslu a obchodu, stávající náměstek resortu Jiří Havlíček z ČSSD.

Zbývající část peněz ze schválených 14 miliard z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost chce ministerstvo vypsat na podzim, podle zájmu v první vlně.

Vypsání dotací se několik let odkládalo. Kvůli dotačnímu programu muselo ministerstvo nechat zmapovat dostupnost vysokorychlostního internetu v jednotlivých lokalitách a určit takzvaná bílá místa.

Veřejná podpora totiž může směřovat pouze do oblastí bez připojení, kde soukromé subjekty na základě tržních mechanismů s budováním přípojek ani v budoucnu nepočítají. Podle mapování tvoří bílá místa asi 30 procent všech sídel v České republice.

Novým ministrem průmyslu bude Havlíček. Musí zrychlit čerpání dotací

Havlíčkovo jmenování do funkce místo Jana Mládka ve čtvrtek prezidentu Miloši Zemanovi navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle prezidenta se Havlíček ministrem stane s téměř stoprocentní pravděpodobností. Zeman se s ním setká příští týden, jmenování předpokládá za další týden.

Mezi priority Havlíčka patří dokončení legislativního procesu některých zákonů, zejména zákona o elektronických komunikacích. "To je cíl, který bychom chtěli dotáhnout do konce volebního tohoto období," řekl dnes budoucí ministr. Chce se také zaměřit na přípravu věcného záměru zákona o investičních pobídkách, který by umožnil Česku přilákat více investic s vyšší přidanou hodnotou.

Ludvík chce čtrnáct úředníků na elektronizaci. Za námi už je jen Rumunsko, tvrdí

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek pochybení odmítl a tvrdil, že je obětí mediální kampaně.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!