Novým ministrem průmyslu bude Havlíček. Musí zrychlit čerpání dotací | e15.cz

Novým ministrem průmyslu bude Havlíček. Musí zrychlit čerpání dotací

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi jako nového ministra průmyslu a obchodu dosavadního náměstka na MPO Jiřího Havlíčka. „Je dobře obeznámen s agendou a prioritami ministerstva. Je připraven, aby do voleb ministerstvo vedl. Předpokládám, že prezident se s Havlíčkem sejde a pak ho jmenuje ministrem,“ prohlásil Sobotka. 

Do voleb Havlíčka čeká řešení krachu těžební OKD. Premiér požaduje také zrychlení čerpání evropských fondů z operačního programu OP PIK, ale také na stavbu sítí pro vysokorychlostní internet. Podnikatelé požadují, aby nový ministr pokračoval v podpoře exportu, například uskutečněním již naplánovaných podnikatelských misí do zahraničí. „Z našeho pohledu je to optimální volba,“ komentoval Havlíčkovo jméno viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Sociální demokrat Havlíček už na ministerstvu působil v letech 2003 až 2006 jako šéf kabinetu tehdejšího ministra Milana Urbana. Pak si ho předseda ČSSD Jiří Paroubek vyhlédl jako nového hlavního manažera a ústředního tajemníka strany.

Pamatuje předvolební superkampaň, po níž zůstaly sociálním demokratům desítky milionů dluhů. „Chtěl jsem šetřit, ale stranické vedení rozhodlo, že si sociální demokracie může dovolit v supervolebním roce rozšafnější kampaň,“ uvedl při odchodu z funkce ve zprávě, kterou předložil delegátům stranického sjezdu. Navrhl volební rozpočet 120 milionů korun, ale vedení strany schválilo výdaje o 40 milionů korun vyšší.

Z funkce místostarosty Čáslavi si Havlíčka na ministerstvo vytáhl v únoru odvolaný ministr průmyslu Jan Mládek. Kromě fungování ministerstva se věnoval také česko-čínským vztahům. Byl například pro to, aby se Česko stalo zakládajícím členem čínského projektu Asijské infrastrukturní a investiční banky. To odmítlo ministerstvo financí.

Ministerstvo průmyslu zatím nezvládá čerpání evropských peněz. Na budování sítí vysokorychlostního internetu v místech, kde se jejich stavba nezaplatí z komerčního provozu, Česko vyčlenilo 14 miliard korun. Výzvy na žádosti o dotace zatím nevypsalo. Podmínky pro dotace na energetické úspory nastavilo ministerstvo poměrně přísně, takže v loňské výzvě firmy nevyužily pět miliard korun.

Do července bude muset nový ministr navrhnout vládě členy nově zřizované rady Energetického regulačního úřadu. Zdroje z energetických kruhů uvádějí, že do rady by měly nominovat zástupce jednotlivé koaliční strany. Pod jejich vedením bude muset úřad začít připravovat mimo jiné nová pravidla pro regulaci v plynárenství a elektroenergetice a novou strukturu tarifů pro regulované ceny elektřiny.

Sobotka jako další prioritu zmínil pokračování v přípravě výystavby nových jaderných bloků. Je připraven Havlíčka podpořit, aby celý proces urychlil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video