Na světě je první luxusní elektrická jachta. V prodeji bude už příští rok a vyjde na půl milionu dolarů | E15.cz

Na světě je první luxusní elektrická jachta. V prodeji bude už příští rok a vyjde na půl milionu dolarů

Karel Javůrek - VTM.cz

Elektrický pohon zažívá návrat u automobilů, ve čtvrtek se dočkáme prvního elektrokamionu od Tesly a další druhy dopravní prostředků budou následovat. Už jsme psali například o dopravní lodi, a tentokrát jde ale o něco luxusnější věc – jachtu.

Výrobce lodí Hinckley představil luxusní jachtu s označením Dasher, která už nebude používat pro pohon klasický spalovací motor, ale dva tiché elektromotory v kombinaci s velkokapacitními bateriemi. Elektromotory Deep Blue 80i 1800 mají každý výkon 80 koní a vyrábí je společnost Torqeedo. Ke každému z nich patří samostatná baterie Li-Ion s kapacitou 40 kWh.

Francouzský designér představil koncept jachty kombinované se vzducholodí

Jachta má na délku 8,7 metrů, hmotnost je tři tuny a její design je luxusní z mnoha pohledů – jak v jednoduchých křivkách, tak i použitých materiálech. Mezi nimi nechybí krásné dřevo, elegantní podsvícení a pohodlné sedačky.

720p 360p
Na světě je první luxusní elektrická jachta. V prodeji bude už příští rok a vyjde na půl milionu dolarů

Podobně jako u elektromobilů Tesla je vedle volantu větší dotykový displej, který kromě jiného ukazuje zbývající energie a dojezd. Nechybí integrovaný systém s GPS, mapami a podobně.

720p 360p
Elektrojachta Dasher

Jachta Dasher zvládne na jedno nabití ujet až 64 kilometrů při rychlosti 16 km/h; při rychlejší jízdě až 43 km/h ujede pouze přibližně 40 kilometrů. Baterie lze pomocí běžných napájecích systémů (50 A) dobít za čtyři hodiny.

Hodinky Bugatti Type 390 jsou nádherná šílenost za šest milionů

První dodávky finálních kusů se očekávají v polovině příštího roku, ale nepůjde zrovna o levnou záležitost. Cena je totiž stanovena na půl milionu dolarů.

Autor: Karel Javůrek - VTM.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!