Naše emoce se na psy přenášejí snadněji, než se myslelo | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Naše emoce se na psy přenášejí snadněji, než se myslelo

Jiří Černý

Známé přísloví „jaký pán, takový pes“ získalo vědeckou podporu. Tedy alespoň do určité míry. Rakouští výzkumníci dospěli k závěru, že na naše čtyřnohé miláčky lze lehce přenést některé konkrétní pocity – a funguje to samozřejmě i obráceně.

 

Více než 100 psů a jejich páníčků absolvovalo rozsáhlé testy, během kterých byli mj. vystavováni různým hrozbám, přičemž se sledovala jejich tepová frekvence a hladina kortizolu ve slinách (připomeňme, že tento hormon patří mezi biologické markery stresu).

Vědci zjistili, že se obejdou bez drahých odstředivek

U lidí u psů se následně hodnotilo i těchto 5 osobnostních rysů: neuroticismus, extraverze, otevřenost vůči zkušenostem, přívětivost a svědomitost. Závěr byl jasný – psi jsou na emocionální stavy svých vlastníků velmi citliví a mohou je lehce „zrcadlit“. Stejně tak se ovšem dokážou „podělit“ například o pocit uvolnění a tím nám usnadnit zvládnutí různých nepříjemných situací.

Evropou by opět mohl pobíhat pratur. Vědci oživují 400 let vyhynulé zvíře

„Naše výsledky skvěle korespondují se zkušenostmi z praxe: Psi a jejich majitelé představují dyádu (dvojčlennou sociální skupinu) a pokud jde o zvládání stresu, vzájemně se ovlivňují,“ uvedla Iris Schöberl z University of Vienna v rozhovoru pro BBC.

Podívejte se na vítězné snímky soutěže o nejvtipnější fotografii zvířat roku 2016

Jelikož pouto mezi psem a člověkem existuje už déle než 30 000 let, výše uvedeným poznatkům se nelze příliš divit.

Autor: Jiří Černý
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!