Naše největší naděje na přežití případné apokalypsy oslavila 10. výročí své existence

Toto je vchod do Global Seed Vault. Tajemného podzemního skladu zakutaného v hoře promrzlých Špicberk. Už je tu 10 let.

Toto je vchod do Global Seed Vault. Tajemného podzemního skladu zakutaného v hoře promrzlých Špicberk. Už je tu 10 let. Zdroj: Miksu, CC BY-SA 3.0

Tato stavba může zachránit lidstvo po případné apokalypse, ale ne díky tomu, že by se do ní lidé nastěhovali, ale proto, že ukrývá důležitou součást pozemského života - semena rostlin
Je to ohromná „banka“ rostlinných semen z celého světa. A nemusí sloužit jen v případě globální apokalypsy. Jsou zde v bezpečí uchovávány i různé ohrožené druhy.
Na pohled je to neútulné místo, ale o to tu nejde. Důležité je zajistit optimální podmínky pro uchování semen. Také proto mají skladové prostory vzduchotechniku a vlastní zdroj energie
Na pohled je to neútulné místo, ale o to tu nejde. Důležité je zajistit optimální podmínky pro uchování semen. Také proto mají skladové prostory vzduchotechniku a vlastní zdroj energie
Semena jsou skladována v hermetických boxech
8
Fotogalerie

Novodobá rostlinná „Noemova archa“ zvaná Global Seed Vault oslavila 10. výročí své existence. A dostala i dárek – zásilku více než 76 000 vzorků semen. Jejich celkový počet tak stoupnul na 1 059 646.

Toto pozoruhodné zařízení bylo otevřeno v roce 2008 na půli cesty mezi Norskem a Severním pólem. Konkrétněji se nachází v útrobách jisté hory na souostroví Špicberky. Jde o perfektní místo ke skladování semen pro případ, že bychom byli nuceni znovu začít budovat naši civilizaci.

Nastane-li nějaká globální apokalypsa, Global Seed Vault by mohla zabránit definitivní ztrátě rostlin jako je vigna čínská, jedinečné odrůdy rýže, nebo třeba odrůdy ječmene používané k výrobě irského piva.

Provoz dotyčné „banky“ se ovšem vyplácí už nyní. Když kvůli občanské válce přestala fungovat aleppská kancelář International Centre for Agricultural Research in Dry Areas a jmenovaná organizace musela narychlo přesídlit do Bejrútu, Global Seed Vault jí poskytl 130 semen odrůd, které jsou pro Sýrii ekonomicky i kulturně významné.

Je tedy politováníhodné, že i Global Seed Vault začínají ohrožovat klimatické změny. Například loni došlo k tomu, že voda z tajícího permafrostu pronikla do přístupového tunelu. V brzké budoucnosti se proto počítá s vybudováním nového tunelu a nouzových elektráren.

Pro úplnost dodejme, že na světě existuje přibližně 1700 takových genových bank. Podle odhadů se v nich nacházejí semena 2,2 milionů unikátních odrůd plodin. Global Seed Vault je nicméně největší – má dostatečnou kapacitu pro uložení cca 4,5 milionů vzorků.

Článek vyšel na serveru VTM >>>