Nizozemci staví v Amsterodamu první dům pomocí 3D tiskárny | e15.cz

Nizozemci staví v Amsterodamu první dům pomocí 3D tiskárny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poblíž jednoho z amsterodamských kanálů vyrůstá dům, který se patrně stane vůbec první stavbou vyrobenou pomocí technologie trojrozměrného tisku. Architektonický návrh budovy z dílny nizozemského ateliéru DUS navenek odpovídá typickému stylu známých cihlových domů z Amsterodamu, definitivní podoba jeho interiéru není však podle autorů zcela jasná.

Dům má vznikat tři roky a jeho vnitřek se může měnit podle toho, jak se za tu dobu vyvine 3D tisk. Architektonická společnost nejprve loni „vytiskla“ model domu ve zmenšeném měřítku jedna ku dvaceti. Po úspěšném experimentu se podle agentury AP rozhodla zkonstruovat obří 3D tiskárnu, kterou na místo dopravil jeřáb a v březnu zahájila výrobu jednotlivých dílů, z nichž stavba vzniká.

Tiskárna o velikosti prostornějšího novinového stánku dokáže vyrobit díly o maximálních rozměrech 2,2 krát 2,2 krát 3,5 metru. Průčelí domu má mít klasickou podobu staveb, které v Amsterodamu vyrůstají už několik stovek let - půjde o několikapatrový štíhlý dům s trojúhelníkovým štítem.

Uvnitř by podle plánů architektů mělo jít o takzvanou chytrou budovu, která bude kompletně řízena počítačem. Pro tento cíl je však důležité, zda jim vývoj 3D technologií efektivně umožní vpravit do vytištěných součástí domu potřebné senzory a čidla.

Hlavním účelem stavby ostatně podle jejích autorů není zajistit bydlení, ale prověřit možnosti nové technologie výroby stavebních materiálů a konstrukce budov. „Existuje pouze jediná možnost, jak to udělat. Postavit dům,“ řekla členka ateliéru Dus Hedwig Heinsmanová.

Autoři pojali stavbu domu jako expozici, která je za poplatek 2,5 eura (necelých 70 korun) otevřena veřejnosti.

Británie chce být lídrem ve 3D tisku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery