Nizozemský soud zakázal Uberu službu spolujízdy UberPop | E15.cz

Nizozemský soud zakázal Uberu službu spolujízdy UberPop

Nizozemský soud zakázal Uberu službu spolujízdy UberPop
Uber, San Francisco.
• 
ZDROJ: Jan Sedlák

ČTK
pav

Zprostředkování spolujízdy nazvané UberPop má v Nizozemsku stopku. Jednu ze služeb alternativní taxislužby Uber zatrhl tamní obchodní soud. Servis podle dosud nepravomocného rozhodnutí soudu porušuje zákon, protože jeho řidiči vybírají platby za jízdu bez taxikářské licence.

Soud se tak postavil na stranu ministerstva dopravy, které označilo servis UberPop za nelegální, protože porušuje současný zákon o taxislužbě. Uber se proti tomu odvolal k soudu a žádal jej, aby byl UberPop povolen, dokud o něm soudy definitivně nerozhodnou. To soud odmítl. Vláda nyní připravuje novelu legislativy týkající se taxislužby, uvedla agentura AP.

Za neuposlechnutí verdiktu hrozí firmě sankce až 100 tisíc eur (27,6 milionu korun) a jednotliví řidiči mohou dostat pokutu 10 tisíc eur. Služba Uber, která využívá licencovaných taxikářů, zůstává v Nizozemsku povolena, stejně jako firmou organizované nabídky spolujízdy bez stanovené úplaty.

Uber zahájil v listopadu servis UberPop i v Praze. Cestující při využití této mobilní aplikace zaplatí dvacetikorunovou nástupní sazbu, dále deset korun za kilometr jízdy a čtyři koruny za minutu jízdy nebo čekání. Podle sdělení ministerstva dopravy služba pravděpodobně odporuje českým předpisům. Společnost v Česku podniká od léta, kdy zavedla smluvní přepravu limuzínami.

Problémy Uberu v Indii
Indická metropole Dillí zakázala fungování alternativní americké taxislužby Uber po té, co jeden z jejích indických řidičů čelí obvinění, že znásilnil mladou pasažérku. Firma je kritizována mimo jiné proto, že přijala tohoto zaměstnance, přestože ten byl již před třemi roky zatčen za sexuálně motivovaný útok.
Společnost Uber v prohlášení v neděli zdůraznila, že bezpečnost je u ní na prvním místě a že bude pomáhat policistům v řešení případu. Uděláme „vše pro to, aby byl pachatel postaven před soud, a budeme podporovat oběť a její rodinu při zotavování z útoku“, uvedl výkonný ředitel firmy Travis Kalanick.

Firma za 40 miliard dolarů

Firma Uber, která byla založena v San Francisku v roce 2009, zažila v poslední době obrovský rozmach a její tržní hodnota se vyšplhala již na 40 miliard dolarů. Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo, a slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Proti službám Uberu se vzedmula vlna odporu mezi tradičními taxikáři, kteří si stěžují, že jejich konkurenti nemusejí na rozdíl od nich platit licence a dělat si zkoušky. V Německu soud v září fungování služby Uber zakázal s tím, že jde o nekalou konkurenci běžné taxislužby.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!