O2: Nokia je se svým Symbianem stále leaderem trhu | E15.cz

O2: Nokia je se svým Symbianem stále leaderem trhu

Nokia 700
Nokia 700
• 

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobilní telefony s operačním systémem, takzvané smartphony se na trhu zabydlují stále větší měrou. Podle statistik společnosti Telefónica se jejich podíl za poslední dva roky více než zdvojnásobil a nyní přesahuje 20 procent. Přestože na uživatele ze všech stran "útočí" OS Android, zabudovaný v mnohých světových značkách smartphonů a iOS od Apple, patří v tuto chvíli stále špička pomyslného žebříčku Nokii a jejímu OS Symbian, která si (i přes problémy Nokie) drží zhruba šedesátiprocentní podíl.

„Mezi roky 2009 a 2010 stoupl podíl chytrých telefonů využívajících síť O2 o 51 procent a letos to nejspíš bude podobné číslo. V listopadu činil meziroční nárůst téměř 40 procent, nicméně očekáváme, že předvánoční trh číslo ještě posune směrem k loňské hodnotě,“ uvedl Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti Telefónica Czech Republic a s tím, že prodejům dnes chytré mobily jednoznačně dominují.“

Mezi nejpoužívanější chytré telefony stále patří s převahou značka Nokia s operačním systémem Symbian, která si drží zhruba 60procentní podíl. Podíl druhého Androidu roste každým měsícem a nyní se blíží k 20 procentům. Na třetí místo se postupně propracoval Apple iOS, který o 3,2 procentního bodu vede před systémy Microsoft. Pátý je operační systém BlackBerry s podílem 3,3 procenta. Podíl všech ostatních operačních systémů už se pohybuje zhruba kolem 1,6 procenta.

Podíl různých OS na trhu Autor:
Podíll různých OS na trhu

Rostoucí podíl chytrých telefonů je dán také větším výběrem a nižšími cenami. Zatímco v prosinci 2009 měla Telefónica v nabídce jen zhruba desítku telefonů s operačním systémem, o rok později jich bylo už víc než dvacet. V letošní předvánoční nabídce je z téměř 50 mobilů jen devět bez operačního systému. Převažujícími operačními systémy jsou potom Android a Symbian.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video