OBRAZEM: Čeští skláři vytvořili obří draky pro hotel na ostrově Saipan | E15.cz

OBRAZEM: Čeští skláři vytvořili obří draky pro hotel na ostrově Saipan

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dva dvacetitunoví draci z kovu a skla zdobí hotel Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý z netvorů je dlouhý 32 metrů a práce na nich trvala od návrhu po realizaci tři roky. Lasvit pokryl jejich těla 2,5 miliony křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kamenu.

„Tento projekt je tím největším, co jsme kdy realizovali. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. Propojili jsme dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,” řekl k projektu v hodnotě 250 milionů majitel společnosti Leon Jakimič.

Broušené kameny jsou podsvícené programovatelnými LED moduly, které se dají jednotlivě ovládat počítačem. Saň tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. K dispozici jsou přednastavené efekty jako je právě zmíněná změna barvy nebo i světelné vlny. „Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Dračí šupiny jsou podobné, jen je tato plocha zakroucená a opisuje tvar dračích těl o rozměru 700 metrů čtverečních,“ řekl vedoucí výzkumu a vývoje Pavel Sedlák.

Velice komplikovaná je i konstrukce plastiky protože ostrov Saipan leží v seismicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. Konstrukce je proto pružná a zároveň co nejlehčí. Draci vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály. 

Další velmi zajímavou instalaci Lasvit nedávno dokončil v Abu Dhabi. „Jedná se o zjednodušeně řečeno obří kyvadlo osázené křišťály, které se pohybuje nad písečným oválem, do kterého svým hrotem dokáže vykreslit nejen různé tvary, ale dokonce celé obrazy. Instalace se nachazí v prostorách nemocnice Burjeel Medical City,“ uvedla manažerka komunikace Lasvitu Jitka Plchová.

Mezi nejvýznamnější instalace Lasvitu poslední doby patří i kolekce osvětlení Duna, které novoborští skláři vyrobili podle návrhů architektky Zahy Haddid pro One Thousand muzeum v Miami.

Ani koronavir nové zakázky nezastaví

Firma má dvě pobočky v Asii, v Šanghaji a Hong Kongu. „Kolegové v obou lokalitách respektují doporučení ohledně nákazy koronavirem ze strany autorit, které se někdy promítají i do pracovních aktivit.  Například doporučení pracovat z domova a podobně. Obchodní jednání častěji probíhají distanční formou, nicméně na projektech dále pracujeme a věnujeme se i získávání nových zakázek. Obecně se snažíme postupovat tak, aby naše obchodní aktivity byly co nejméně omezeny,“ doplnila Plchová.

Letos bude pro firmu jednou ze zásadních událostí světová výstava Expo v Dubaji. V tomto regionu má sklárna velký díl zakázek. Obrat společnosti se v posledních letech pohybuje okolo miliardy korun. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video