OBRAZEM: Expo 2020 je přehlídkou futuristických pavilonů od světových architektů

Pavilon pořadatelské země, Spojených arabských emirátů, navrhl španělský architekt Santiago Calatrava. Tvar pavilonu byl inspirován sokolím křídlem, národním symbolem SAE.

Pavilon pořadatelské země, Spojených arabských emirátů, navrhl španělský architekt Santiago Calatrava. Tvar pavilonu byl inspirován sokolím křídlem, národním symbolem SAE. Zdroj: ČTK / AP / Jon Gambrell

Český pavilon na Expu 2020 vyrostl podle návrhu mladých českých architektů Formosa AA, kteří zároveň působí jako doktorandi na fakultě architektury ČVUT. Hlavní instalace pavilonu představuje českou technologii S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie.
Česká republika prezentuje hlavně principy udržitelnosti, které zajistí zemi lepší budoucnost.
Pavilon Pákistánu předsavuje svou zemi jako dlouho skrytý poklad s bohatou historií jedné z nejstarších civilizací na světě. Autorem je Al Jabal Engineering.
Švýcarský ateliér OOS vsadil na udržitelnost a pro návrh švýcarského pavilonu využil ze 70% recyklované materiály.
Autorem pavilonu Velké Británie je britský designér Es Devlin. Pavilon  prezentuje řadu básní generovaných umělou inteligencí.
36
Fotogalerie

Na Expu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech vystavuje skoro 200 zemí. Šedesát z nich včetně České republiky postavilo vlastní pavilony, jejichž autory jsou mnohdy významní světoví architekti. Na objektech je znát hlavní motto letošní šestiměsíční přehlídky, která začala 1. října, a to Connecting Minds, Creating the Future, tedy propojování myšlenek a vytváření budoucnosti. Prohlédněte si je v naší galerii.

Každý stát ve svém pavilonu představuje návštěvníkům nový vývoj v oblasti průmyslu, technologií a kultury. Tématem českého pavilonu je České jaro a zaměřuje se na udržitelnost.

Jeho středobod prezentuje novou českou technologii S.A.W.E.R. vyvíjenou vědci Akademie věd ČR a Českého vysokého učení technického, která dokáže extrahovat vodní páru ze vzduchu a umí tak v pustých podmínkách pouště vytvořit úrodnou půdu. Pavilon také představuje rozsáhlou instalaci, která ukazuje dlouhou historii sklářství v zemi. V pavilonu se také nachází restaurace podávající českou kuchyni a české pivo.

Futuristické výstaviště se rozkládá na území, kde ještě před několika měsíci byla poušť. Teď je tam nová stanice metra a návštěvníky sledují roboti, kteří kárají ty, kteří si zapomněli nasadit roušku.

V americkém pavilonu, který zaplatily Spojené arabské emiráty, když měly USA potíže s financováním, je možné si prohlédnout repliku rakety Falcon 9 společnosti Space X. K vidění je i výtisk koránu, který patřil prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, čímž USA podle agentury AP dávají najevo, nakolik svoboda vyznání prostupuje americkou společností.

Čína ve svém pavilonu ve tvaru lampionu představuje multifunkční automobil, který může jednou podle čínské automobilky SAIC Motor fungovat také jako ponorka nebo vrtulník.

Italský pavilon je pokryt „provazy“ ze dvou milionů plastových lahví a hlavní atrakcí je 3D replika Michelangelova Davida. Jelikož je v SAE nahota na veřejných místech zakázaná a David nahý je, návštěvníci si sochu mohou prohlížet buď z patra v úrovni očí sochy vysoké 5,2 metru, anebo u jeho nohou.

SAE se na výstavě prezentují pavilonem ve tvaru sokola a návštěvníka zvou do prostředí dun navršených z oranžového písku a k záběrům zachycujícím padesátiletou historii země.

Expo je mezinárodní výstavou kultury a průmyslu, která se koná každých pět let již od roku 1851. Letošní ročník je výjimkou, neboť byl kvůli koronavirovým opatřením po celém světě o rok odložen. V současnosti je jejím oficiálním pořadatelem Mezinárodní úřad pro výstavnictví, který z přihlášených uchazečů vybírá pořadatele výstavy.

Podívejte se, jak funguje česká technologie S.A.W.E.R. prezentovaná na výstavě Expo v Dubaji:

Video placeholde
Podívejte se, jak S.A.W.E:R. funguje. • ČVUT