OBRAZEM: V Berlíně vyroste nejvyšší dřevostavba v Evropě

WoHo se svými 98 metry bude nejvyšší dřevostavbou Evropě.

WoHo se svými 98 metry bude nejvyšší dřevostavbou Evropě. Zdroj: Mad Arkitekter

Stavba o 29 podlažích vyjde na 2,3 miliardy korun.
Plnit má hned několik funkcí, od rezidenční až po komerční a kulturní.
Součástí projektu jsou i menší náměstí.
A prostranství se zelení
Projekt WoHo může být podle vedení města inspirací, jak by evropská velkoměsta mohla čelit gentrifikaci, změně sociálního složení městských center po obnově zchátralého bytového fondu.
6
Fotogalerie

Přední norské architektonické studio Mad Arkitekter navrhlo dřevěnou 29podlažní stavbu tyčící se do výšky 98 metrů. Vyroste v berlínské čtvrti Kreuzberg a stane nejvyšší dřevěnou stavbou svého druhu v Evropě. O projektu v hodnotě 90 milionů eur (asi 2,3 miliardy korun), informoval server Bloomberg.

„WoHo je v podstatě vertikální interpretací typického městského bloku v Kreuzbergu. Budovu jsme rozložili do několika vrstev různých výšek a šířek. Mezi různorodými objemy tak vznikla malá městská náměstí a prostranství se zelení,“ přibližují koncept architekti na webu studia s tím, že prioritou návrhu bylo přizpůsobit se okolní zástavbě.

Projekt WoHo neboli Wohnhochhaus alias „věžák“ má své ekologické poslání – většina stavby je ze dřeva – a podle vedení města nabízí inspiraci, jak by evropská velkoměsta mohla čelit gentrifikaci (proces typický pro čtvrti ve vnitřním městě, ve kterých se obnovuje zastaralý a zchátralý bytový fond a původní obyvatelé jsou nahrazováni novými, sociálně odlišnými skupinami – pozn. aut.).

„Projekt podporuje sociální soudržnost, nabízí cenově dostupné bydlení, smysluplný životní prostor a zároveň reaguje na klimatickou krizi,“ píše napsala ve své zprávě městská část Kreuzberg.

Budova má širokou škálu využití – od rezidenční až po komerční a kulturní. V následující galerii vizulizací si ji můžete prohlédnout.